اجتماعی

آیا محکوم به مجازات سلب حیات می تواند عضو اهدا کند؟

ارسال توسط : خانم لیلا رضاپور

یکی از کیفرهای مهم در قانون مجازات اسلامی کیفر سلب حیات یا اعدام است.

با تصویب آیین نامه نحوه اجرای احکام کیفری درخرداد ماه سال 98 واکنش هایی نسبت به برخی از مواد این آیین نامه مطرح شده است.

ماده 28 که مربوط به پذیرش عفو و توبه محکومین و یا ماده 40 این آیین نامه که اجرای حکم اعدام با کمترین آزار برای فرد محکوم را، مقرر نموده مورد استقبال قرار گرفت.

با این حال به نظر می رسد ماده 47 این آیین نامه با واکنش مثبت و هم واکنش منفی از سوی جامعه حقوقی و جامعه پزشکی مواجه شده است.

طبق ماده 47 «چنانچه محکوم داوطلب اهدای عضو پیش یا پس از اجرای مجازات اعدام باشد و مانع پزشکی برای اهدای عضو موجود نباشد قاضی اجرای احکام کیفری طبق دستور العملی اقدام می نماید که ظرف 3ماه از تاریخ تصویب این آیین نامه با همکاری وزارت دادگستری و سازمان پزشکی قانونی کشور تهیه شده و به تصویب رییس قوه قضاییه می رسد»

و ماده 71 این آیین نامه که« چنانچه محکوم به قصاص نفس متقاضی اجرای حکم به شیوه اهدای عضو باشد باید همه اولیای دم با آن موافق باشند».

یعنی محکوم به مرگ می تواند قبل از اجرای حکم اعدام برخی از اعضای بدن خود را اهدا کند و همچنین می تواند وصیت کند تا پس از اجرای حکم اعدام برخی از اعضای بدنش را برای پیوند به بیماران نیازمند، از جسد اوخارج کنند.

به نظر مخالفان این ماده از آیین نامه، وقتی موضوع اهدا مطرح است فرد حتی برای بعد از مرگش موافقت می کند که اعضایش را اهدا کند و کارت اهدای عضو دریافت می کند و خودش مایل به اهدای عضو است اما فرد اعدامی چنین شرایطی را ندارد و معنای تمایل برای وی در آن شرایط و به خصوص برای آن دسته از خانواده محکومانی که دارای توان مالی ضعیف هستند، شفاف نیست.

علیرغم نظرات مخالفین و موافقین این ماده از آیین نامه، و عدم پاسخ رسمی از سوی قوه قضائیه، به نظر می رسد باید منتظر ابلاغیه و دستورالعمل برای اجرای ماده 47 آیین نامه ماند.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .

دکمه بازگشت به بالا