اخبار و گزارش

اسفراین و نیاز به نشریه مکتوب | گفتگو با آقای رضا ارغیانی

دغدغه ی اصلی نشریه سپهر اسفراین فرهنگ و هنر شهر ادیب پرور اسفراین است.

به همین خاطر در اولین شماره از این نشریه به سراغ رئیس اداره ی فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان رفتیم تا گفتگویی در خصوص این موضوع با این مقام مسئول داشته باشیم .

جناب ارغیانی به عنوان یک مسئول و البته هنرمند نیاز شهرستان به یک رسانه ی مکتوب را چگونه می بینید ؟

با توجه به گسترش شبکه های مجازی نیاز جامعه به رسانه مکتوب کم تر از قبل شده با نگاه به اینکه در فضای مجازی بد اخلاقی ها  نقدهای مخرب وجود دارد یک رسانه ی مکتوب می تواند با نقد سازنده و ارتقا سطح آگاهی مردم برای اجتماع مفید واقع شود،

ناگفته نماند بسیاری از رسانه های مکتوب هم به رسالت اصلی خود پشت کرده اند و نقد سازنده را در دستور کار خود قرار نمیدهند.

این آفتی هست که دامن گیر برخی از رسانه های مکتوب جامعه شده است .

برنامه ی اداره برای معرفی مشاهیر و مفاخر شهر چگونه است ؟

با اشاره به اینکه فرماندار اسفراین تاکید ویژه برای بر تکریم مفاخر و مشاهیر شهرستان دارند به دستور این مقام مسئول برنامه ریزی شده که در آینده ای نزدیک انجمن آثار مفاخر فرهنگی شهرستان فعال شو.

د همچنین همایشی در نیمه ی اول سال 1398 برای ابوالعباس اسفراینی ترتیب داده ایم که قول یک وام ده ملیون تومانی هم توسط دکتر قوامی از وزیر ارشاد گرفته شده که باعث دلگرمی ماست.

در مورد نحوه حمایت اداره فرهنگ و ارشاد اسفراین از هنرمندان صحبت کنید؟

حمایت اداره از هنرمندان در بخش های مختف وجود دارد به طور مثال درتولید یک نمایش فضای تمرین وهمچنین تالار استاد شاهد برای اجرای آن به صورت کاملا رایگان در اختیار هنرمندان قرار میگیرد،

اعزام هنرمندان به رویداد های ارزنده ی فرهنگی هنری کشورازجمله اعزام  شاعران و نویسندگان به نمایشگاه بین المللی کتاب تهران و نمایشگاه های استانی ،اعزام هنرمندان تئاتر به جشنواره های استان معرفی کتب شاعران و نویسنگان اسفراین به اداره کل و خرید بخشی از این کتاب ها توسط این اداره از نمونه حمایت های ما از هنرمندان عزیز است.

آیا فضایی برای برگزاری نمایشگاه های هنرمندان از طرف اداره وجود دارد؟

بله فضای ۱۶متری در طبقه ی هم کف اداره وجود دارد که کاملا رایگان در اختیار هنرمندان جهت پرپایی نمایشگاه قرار میگیرد

اما متاسفانه ۸ماه از سال این فضا بلا استفاده است حتی ما به رغم اینکه هنرمندان صنایع دستی زیر نظر اداره ی میراث فرهنگی هستند بارها اتفاق افتاده که به پیشنهاد خود اداره این فضا در اختیار آن ها قرار گرفته است ،این که هنرمندان به ما مراجعه واینچنین درخواست هایی داشته باشند باعث خرسندی و افتخار ماست.

از نظرشما معزل کتاب سازی و انتشار کتاب های بی محتوا در سطح شهرستان تا چه حد به ادبیات آسیب خواهد زد؟

امروزه چاپ کتاب های با محتوای کم و بی ارزش و گاها بدون محتوا و کتاب هایی که داری ارزش ادبی نیستند به وفور به چشم میخورد و ما باران کتاب های تهی از محتوی روبه رو هستیم.

متاسفانه فیلتر وزارت ارشاد و ممیزی ها صرفا برای مسائل دینی و سیاسی هست .

برسی ها برای ارزش ادبی و علمی و فرهنگی آنطور که باید صورت نمی پذیرد؛ این یک معذل ملی است و وزارت ارشاد باید چاره ای بی اندیشد تا بیشتر از این میل خوانندگان به کتاب کاهش پیدا نکرده است.

این موضوع جایگاه مولفان واقعی را دچار تنزل میکند .

آیا ارتباط  خوب و قابل قبولی که نفع شهر را تامین کند با کمسیون فرهنگی شورای شهردارید؟

بله اما این ارتباط در دوره های مختلف فرق خواهد کرد در دوره ی جاری که اقای سلیمان غفاری ریاست کمسیون شورای فرهنگی را به عهده دارند به دلیل اینکه ایشان خود از هنرمندان اسفراین هستند ودغدغه ی امور فرهنگی را دارند ارتباط خوبی برقرارشده

اگر کسی این سمت را به عهده بگر که با هنر آشنایت نداشته بشاد قطعا ارتباط این کمسیون  با دستگاهایی که کار فرهنگی میکنند کاهش پیدا خواهد کرد.

برنامه هایی فرهنگی هنری که برگزار میشود عمدتا با پیشنهاد اداره هست یا خود هنرمندان ؟

اکثر برنامه ها با پیشنهاد اداره برگزار میشه اما هنرمندان فعالی در سطح شهر داریم که پیشنهادات خوبی ارائه میدهند ما میپذیریم و فضای مناسب برای اجرای برنامه را در اختیار آنها قرار میدهیم.

ازعمده برنامه های انجام گرفته  در مدت ریاست شما چه برنامه هایی هست ؟

توجه بیش از پیش من به موسیقی مقامی شهرستان از برجسته ترین کار هایی هست که میشه راجبش صحبت کرد؛ سعی کردیم فضای باز تری را برای اجرای موسیقی در شهر فراهم کنیم همچنین تکریم هنرمندان در مناسبت های مختلف ازجمله برنامه هایی است که برای من از اهمیت بالا برخوردار است .

چند انجمن فرهنگی و هنری زیر نظر اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان اسفراین فعال هستند؟

هم اکنون هشت  انجمن فعال وجود دارد که اعم است از انجمن نمایشی، تعزیه خوانان ،شعر جوان، ادبی استاد شاهد سینماگران جوان، خوشنویسان، خبرنگاران، عکاسان.

 چرا بعضی از انجمن ها به حالت تعطیل و نیمه تعطیل در امدند؟

به رغم فعالیت های چشمگیر موسیقیایی در شهرستان یکسری انجمن‌ها مثل انجمن های سینمای جوان و موسیقی نیمه تعطیل اند،یکسری انجمن‌ها مثل انجمن هنرهای تجسمی به حالت تعطیل در امدن و علی رغم تلاش مسئولین ارشاد برای احیای دوباره این انجمن با عدم استقبال هنرمندان هنرهای تجسمی مواجه  شدیم. البته این افراد به صورت انفرادی تولید اثر ونمایشگاه برگزار می کنند ولی انجمن هنرهای تجسمی در اسفراین فعال نبوده و ما هم نتوانستیم فعال کنیم.

در خدمت هستیم جهت شنیدن سخن اخر؟ سخن آخر اینکه اداره ی فرهنگ و ارشاد تا جایی که توان دارد به حمایت از هنرمندان می پردازد و تمام سعی ما در جهت ارتقا فرهنگ، هنرو ادب جامعه است؛ امید داریم شرایط مطلوب اقتصادی به جامعه برگردد مادیات همه چیز نیست اما بخش زیادی از اجرای فعالیت ها با بودجه صورت پذیر است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگیری کپچا ...

دکمه بازگشت به بالا