فرهنگی و ادبی

افسانه های عاشقانه کردی

ارسال توسط : خانم مهرانه مژدکانلو

عشق واژه ایست که نه امروز، بلکه هزاران سال است که بشر را به خود مشغول کرده و فراز و فرودهایش تلخی و شیرینی زندگی را رقم می زند.

افسانه ها و اشعاری که از دل عاشقان برخاسته همواره مورد توجه همگان در تمام زمان ها قرار گرفته و هرگز نه کهنه شده اند و نه از دهن افتاده اند.

با تایپ کردن کلمه عشق و تمام هم خانواده های این سه حرفی پررمز و راز در قسمت سرچ نرم افزارهای ارتباط جمعی یا کادرجست و جوی گوگل به هزاران هزار نتیجه مرتبط برمی خورید.

عشق های آمیخته شده با شور، شوق و وصال یا اشک، آه و فراق عشق هایی هستند که افسانه شده اند و تا ابد پژواکشان در گوش تاریخ تکرار می شود.

هیچ قوم و ملتی نبوده که از افسانه عاشقان و دلداگان خالی و بی بهره باشد.

کردها نیز درکنار سلحشوری، غیرتمندی، جنگجویی و رشادت های فراوان در عرصه جنگ و دلاوری، قلبشان سرشار از عشق بوده و بیشتر از هر قوم دیگر افسانه های عاشقانه و عاشق های پاک باخته دارند.

امروز که خواستم بنویسم از قهرمانان و پهلوانان کرد، آنها را عاشقان بی بدیلی در تمامی تاریخ یافتم.

عاشقانی که برای دفاع از عشق و خانواده جنگیده و قهرمان نامیده می شوند.

پس نوشتم از افسانه ی مردان و زنانی که راه سخت و پرپیچ و خم عشق را طی کرده بودند و همگی قهرمان، از این میدان بیرون آمده اند.

پایان هرچه که باشد، مهم آن است که جوان خام و بی تجربه اول راه، حالا بلد راه و پخته آتش سوزان عشق است.

افسانه های عاشقانه آمیخته با مضامین قهرمانی و الگوهای انسانی، ارزش های معنوی و همچنین باورهای مردم کرد است.

این افسانه ها که تعداد قابل توجهی از آنها در رده بیت قرار می گیرد و بیت ها افسانه هایی شفاهی هستند که نویسنده و یا سراینده خاصی ندارند و توسط مردم عامی سینه به سینه نقل شده اند و شامل باورها و ارزش های چادرنشینان و ده نشینان کرد می باشد.

این افسانه ها که مهمترین و مشهورترین شان برایموک، خج و سیامند، لاس و خزال، محمود و مزینگان، زنبیل فروش می باشد.

امروزه از یادها رفته اند و جستجوکنندگان کمی هستند که به سراغ این گنجینه های گرانبها و خاک خورده در گوشه ای از تالار پرافتخارادبیات کردی بروند.

در حال حاضر نیاز به آن است که این افسانه ها مکتوب شده و نگهداری شوند.

مبادا در گذر تاریخ فراموش شده و از یاد بروند، که این تندباد فراموشی، تاریخ و ارزش های مهم قوم کرد را همراه با خود خواهد برد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگیری کپچا ...

دکمه بازگشت به بالا