علمی

الگوی کشت مناسب و استفاده از محصولات کم آب طلب

نویسنده : مهندس محمد محمدی

کشاورزی محور توسعه و استقلال بسیاری از کشورهاست.

ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست. وضعیت فعلی خاک و به خصوص آب در کشور ما ایجاب می کند با عملیات کشاورزی بر اساس اصول اقتصادی و فنی، با نهایت بهره وری از خاک، با تاکید بر آب با بهره گیری از علوم و فنون جدید، استفاده از دانش و تجارب کارشناسان رشته های مختلف کشاورزی، دامپروری و منابع طبیعی پایداری تولید و اشتغال را برای این بخش به وجود آورد.

گیاهان دارویی یکی از بهترین گزینه هایی است که با شرایط اقلیمی و آب و هوایی ایران می تواند به عنوان الگوی کشت مناسب مورد توجه قرار گیرد.

در منطقه اسفراین از گیاهان دارویی که مورد توجه کشاورزان بوده می توان به زیره سبز و زعفران اشاره کرد.

در صورت رعایت اصول صحیح کاشت، داشت و برداشت که یکی از آنها کشت مکانیزه و استفاده از روش های نوین آبیاری با توجه به هزینه های کم تولید و مصرف پایین آب می باشد

درآمد قابل قبولی برای کشاورز خواهد داشت. علاوه بر دو محصول یادشده زیره سیاه و آویشن هم با توجه به بهره وری بالا و مصرف آب کم در صورت استفاده از علم روز جهت تولید می تواند جایگاه خوبی در الگوی کشت محصولات کشاورزی منطقه داشته باشد.

کشاورزان اسفراینی با تدابیر دولتی و تدابیر خود کشاورزان برای رسیدن به بهره وری بیشتر و مصرف کمتر آب هر چه زودتر اقدام برای تغییرات در الگوهای کشت و آبیاری خود انجام دهند نتایج بهتری را در آینده خواهند داشت.

این در حالیست که با کاهش بارندگی ها طی چند سال اخیر منابع آب طبیعی مانند آب رودخانه ها، چشمه ها، قنوات و… رو به اتمام و خشکی است و بحران کم آبی تبدیل به یکی از نگرانی های  کشاورزان در اسفراین شده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگیری کپچا ...

دکمه بازگشت به بالا