اجتماعی

اما و اگرهایی در مورد سن قانونی ازدواج

لیلا رضاپور، ملیکا خدادوست مقدم

قبل از انقلاب در زمینه سن قانونی ازدواج، قانون مدنی مصوب 1314، با وضع ماده‌ای حداقل سن ازدواج را 15 سال برای دختران و 18 سال برای پسران قرار داده بود و زودتر از این سن با اجازه دادگاه و والدین پیش‌بینی شده بود.

در سال 1353 با تصویب قانون حمایت از خانواده، سن 18 سال برای دختر و 20 سال برای پسر تصویب شد و سن کمتر از 18 سال برای دختران منوط به اجازه دادگاه و والدین شد.

بعد از انقلاب با مبحث بلوغ شرعی این قوانین ملغی شناخته شدند و قانون گذار صراحتا در ماده 1041 قانون مدنی سن بلوغ را ملاک قرار داد (9 سال تمام قمری و 15 سال تمام قمری به ترتیب برای دختر و پسر).

در سال 1381 مجمع تشخیص مصلحت این ماده را اصلاح نمود و مقرراتی را وضع نمود که الان مجری می‌باشد.

یعنی عقد نکاح دختر قبل از رسیدن به 13 سال تمام شمسی و پسر قبل از رسیدن به 15 سال تمام شمسی منوط است به اذن ولی، البته به شرط رعایت مصلحت آنان.

بنابراین “تعیین حداقل سن قانونی ازدواج ” در قوانین هم چنان مقرر نشده است.

در سال 1391 با تصویب قانون حمایت از خانواده و ماده 50 قانون مذکور مقرر داشته است که هرگاه مردی بر خلاف مقررات  ماده 1041 ازدواج کند به حبس درجه6 (6 ماه تا 2 سال حبس تعزیری) محکوم می‌‌شود.

هرگاه ولی قهری صادره سرپرست قانونی یا مسئول نگهداری و مراقبت و تربیت زوجه در ارتکاب جرم موضوع این ماده تاثیر مستقیم داشته باشند به حبس تعزیری درجه شش محکوم می‌شوند.

با توجه به افزایش پرونده‌های طلاق از سال 81 به بعد نمایندگان مجلس، حقوق دانان، فعالان نهادهای مدنی، معاونت رئیس جمهور در امور زنان و خانواده و…

در صدد اصلاحاتی در زمینه تعیین حداقلی سن ازدواج برآمدند و با ارائه پیشنهادات و لوایح به مجلس، خواهان جلوگیری از طلاق‌هایی شدند که به واسطه ازدواج‌های زودتر از موعد رخ می‌دهد.

و همچنین جلوگیری از ازدواج کودکان و نوجوانان در سال‌هایی که آمادگی روحی، روانی و جسمی ندارند. لوایح و طرح‌هایی که هنوز در مسیر تصویب قانونی شدن سرنوشت مبهمی دارند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگیری کپچا ...

دکمه بازگشت به بالا