گردشگری و محیط زیست

انسان و محیط زیست

نویسنده : خاتون شریف زاده

محیط زیست و طبیعت موهبتی الهی است که از موجودات، منابع و شرایطی که در اطراف هر موجود زنده وجود دارد و ادامه حیات به آن وابسته است به وجود می آید.

آلودگی محیط زیست بر کیفیت و چرخه طبیعی تاثیر به سزایی می گذارد و پیآمدهای زیان باری بر زندگی انسان، جانوران و گیاهان می گذارد.

در دنیای امروز، مسئله آلودگی، یکی از مهم ترین مشکلات تمدن انسانی است و نقش انسان در آلودگی محیط زیست بسیار چشم گیر است.

امام علی (ع)  پیوند انسان با طبیعت را چنین بیان می کند: «تقوا پیشه کنید در حق بندگان و شهرها، که شما مسئول هستید،

حتی از سرزمین ها و چهارپایان». انسان هرگز اجازه ندارد خود را رها و لجام گسیخته و آزاد در بهره برداری از طبیعت بداند و حق ندارد با آلوده کردن و ویران ساختن طبیعت به آسایش برسد.

شهرستان اسفراین با دارا بودن شرایط خشک و نیمه خشک اقلیمی و بارش های سالیانه محدود دارای پوشش گیاهی ضعیفی می باشد که باید در حفظ و نگهداری آنها تلاش بیشتری انجام دهیم.

حفظ محیط زیست مربوط به سازمان خاص یا دولت نمی شود. اگر ما بخواهیم محیط زیست پایداری داشته باشیم باید از خودمان شروع کنیم و اصلاح باید از خانواده ها شروع شود.

حفظ محیط زیست مسئله ای کاملا مردمی است که با آموزش می توان به نتایج بهتری رسید. پس انتظار نداشته باشیم سازمانی یا دولتی معجزه کند تا زمانی که من و شما با ورود به طبیعت از خودمان زباله به جا می گذاریم،

به کوهنوردی می رویم و بوته های گیاهی را از ریشه خارج می کنیم،

در مناطق با پوشش گیاهی محدود چرای گوسفندها را داریم، شکارهای غیرمجاز در پارک ملی داریم، هر کجا که می توانیم ماشین با خودمان می بریم و باعث له شدن گیاهان و تخریب می شویم.

بساط آتش روشن کردن را بدون استثنا در هر کجایی از طبیعت که می رسیم انجام می دهیم و متاسفانه دست به دست هم داده ایم تا نابودی کامل را به نتیجه برسانیم!

کشورهای توسعه یافته با ایجاد فرهنگ محیط زیستی در مردم خود باعث پیشرفت و حفظ منابع خود شده اند ما هم باید در این راه تلاش کنیم و اهمیت زیادی به حفظ محیط زیست خود بدهیم و از آموزش کودکان خود شروع کنیم و نگاهی مسئولانه به محیط زیست خودمان داشته باشیم تا شاید آیندگان از ما به نیکی یاد کنند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگیری کپچا ...

دکمه بازگشت به بالا