اجتماعی

بدون زندان هم می توان مجازات کرد

لیلا رضاپور

غالبا احکام دادگاه ها را با جزای نقدی یا حبس و شلاق می شناسیم که مجازات حبس و زندان یکی از رایج ترین نوع کیفر ها محسوب می شود.

مجازات حبس در مواردی به خصوص برای افرادی که فاقد سابقه کیفری می باشند یا مرتکبان جوان تر آسیب های فراوانی می تواند در پی داشته باشد.

با تصویب قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۹۲ علاوه بر نهادهایی مثل تعلیق مجازات یا آزادی مشروط

نهادهای جدیدی از قبیل تعویق صدور حکم و نظام نیمه آزادی و مجازات های جایگزین حبس را که طیفی از اقدامات اصلاحی و ترمیمی است.

با هدف کاهش جمعیت کیفری زندان ها، و در کنار آن اصلاح و بازپروری مجرم و جبران آسیب های وارده در اثر جرم، در نظام حقوقی ایران راه یافت.

از سال ۹۲ قضات دادگاه ها با پاسخ های غیر کیفری و اصلاحی و ترمیمی به مجرمین، احکام متفاوتی صادر می کنند.

احکامی که هم منجر به کاهش آمار زندانیان می شود و هم از آثار نامطلوب بر شخص بزهکار جلوگیری می نماید.

این دستاورد جدید «مجازاتِ جایگزین حبس» نام گرفت که عبارتند از:

دوره مراقبت، خدمات عمومی رایگان، جزای نقدی، جزای نقدی روزانه و محرومیت از حقوق اجتماعی.

بر اساس ماده ۵۶ قانون مجازات اسلامی ۹۲، مرتکبان جرایم عمدی که حداکثر مجازات قانونی آن ها ۳ ماه حبس باشد به جزای جایگزین حبس محکوم می شوند.

و همچنین طبق ماده ۶۶ قانون مذکور، مرتکبان جرایم عمدی که حداکثر مجازات قانونی آن ها  ۹۱روز تا ۶ماه حبس است به جای حبس الزاما به مجازات های جایگزین حبس محکوم می شوند.

البته اگر سابقه کیفری نداشته باشند.

نمونه ای از این مجازات های جایگزین حبس، پزشک متخلفی بود که به جای حبس مکلف به ویزیت صد بیمار یتیم و بد سرپرست به صورت رایگان شد.

یا معلم خاطی که ملزم به آموزش قوانین راهنمایی رانندگی به همیاران پلیس در مدارس شد یا افراد مجرمی که بیسواد بودند و به جای راهی شدن به زندان ها مکلف به کاشت نهال در اراضی جنگلی شدند.

در رأی دیگری فرد متخلفی که محیط زیست را تخریب نموده بود به جای ۴ماه حبس تعزیری با رضایت وی برای انجام خدمات عمومی رایگان، به پاکسازی محیط زیست و دیوار نویسی با مضامین و شعارهای حفاظت از محیط زیست با هماهنگی اداره محیط زیست و قاضی اجرای احکام محکوم شد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .

بستن
بستن