یادداشت سر دبیر

بی تفاوتی اجتماعی

نویسنده : میثم لعل عوض پور

حیات اجتماعی  نشانه پویایی جامعه و مشارکت های اجتماعی از الزامات جامعه زنده می باشد در این میان بی تفاوتی اجتماعی در مقابل مشارکت و پویایی جامعه قرار می گیرد .

بی تفاوتی اجتماعی که مترادف با بی اعتنای، بی علاقگی، انزوا، بی قیدی، عزلت گزینی، فقدان مشارکت و… مخالف واژه همدلی، نوعدوستی و مشارکت قرار می گیرد.

بی میلی به رعایت قوانین و حرکت به سمت هنجار شکنی از نشانه بی تفاوتی اجتماعی است.

در  برخی منابع  بی تفاوتی اجتماعی را یک بیماری در نظر گرفته اند، در این بیماری یک نکته مستتر است که  افراد حاضر در این نوع جامعه نسبت به آینده و فرایند های جاری آن اهیمتی قائل نیستند و به تعبیر ساده برای افراد بی تفاوت مهم نیست چه بر سرجامعه می آید و جامعه به کدام مسیر حرکت می کند .

کناری گیری، سهیم نشدن در مسائل و موضوعات اجتماعی، دلسردی و عدم دغدغه مندی موجب خواهد شد که جامعه به سمت و سوی شخص محوری کشیده شود و این موضوع موجب خواهد شد که منافع شخصی افراد جامعه بر منافع جمعی  افراد غالب گردد.

جامعه بی تفاوت جامعه منفعل و بی نشاط است. جوامع مبتلا به بیماری  “بی تفاوتی اجتماعی” محکوم به مرگ در حوزه هنجارها و ارزش ها هستند .

افراد جامعه در حرکت به سمت مبتلا شدن و یا واکسینه شدن جامعه نقش تاثیر گذاری دارند.

خوب است بدانیم یکی از شروط مهم کلیدی حرکت به سمت توسعه و پیشرفت همه جانبه ایجاد روابط گرم، اعتماد عمومی، انسجام اجتماعی، دوری از بی تفاوتی اجتماعی و بیگانگی اجتماعی است .

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگیری کپچا ...

دکمه بازگشت به بالا