گردشگری و محیط زیست

تماشاگه راز کاکاحسن

نویسنده : خاتون شریف زاده

زیر پوست اسفراین معلم بازنشسته و دغدغه مندی وقت و سرمایه خود را بدون هیچ چشم داشتی صرف جمع آوری اشیاء قدیمی و تاریخ معاصر مربوط به اسفراین کرده است.

مجموعه ای که در زیرزمین خانه او گردآوری شده بخش بزرگی از اسفراین را به ما نشان می دهد.

او از هر کسی که برای دیدن مجموعه اش به خانه اش سر می زند استقبال می کند و هر سوالی که پرسیده شود با جان و دل پاسخ می گوید.

محمد علی محمدی، متولد 1334، معلم بازنشسته آموزش و پرورش شهرستان اسفراین، از سال 1380 با سرمایه شخصی خود تصمیم به جمع آوری اشیاء، عکس های قدیمی و تاریخ شفاهی مربوط به اسفراین گرفته است.

مجموعه ایشان شامل دوهزار عکس قدیم و جدید است.

قدیمی ترین این عکس ها متعلق به 91 سال قبل مربوط به مدرسه تیرداد درکوچه نمدمال ها می باشد.

مابقی عکس ها در 14 آلبوم از روحانیون، کشاورزان، نیروی انتظامی، خوانین، پهلوانان، بازاریان، ورزشکاران، دانش آموزان و پیشکسوتان قدیم است.

حدود صد قطعه عکس هم به صورت قاب های بزرگ در دیوارها قرار دارد.

اشیاء، وسایل قدیمی و ابزارآلات کشاورزی قدیمی حدود 200 مورد می باشد که قدیمی ترین آنها انبر دندان کشی، اولین چراغ قوه ، چدنی روسی، دستکش چرم نوک شاخی با صد سال قدمت و… در میان این مجموعه دیده می شود.

پول ها، سنگ ها و فسیل ها در مجموعه آقای علی محمدی هم حدود 200 مورد می باشند که یک فسیل قدیمی آمونیت کشف شده از مرز ایران و ترکمنستان شاخص ترین آنهاست.

تعداد 550 جلد کتاب هم در کتابخانه ای در گوشه ای از این مجموعه قرار دارد که قدیمی ترین آنها متعلق به دوران ناصرالدین شاه قاجار می باشد.

در این مجموعه نسخه ها و خط های قدیمی از جمله قباله های خرید و فروش، ازدواج، تولیت امام زاده و … هم به چشم می خورد که در یک آلبوم جمع آوری شده و به دقت نگهداری می شود.

از کارهای قابل توجهی که آقای علی محمدی انجام داده است جمع آوری خاطرات تلخ و شیرین و تاریخ شفاهی اسفراین از زبان بزرگان، پیشکسوتان و مردم اسفراین می باشد که با قلم خودش در چند دفتر مکتوب کرده است.

این مجموعه از بهترین مجموعه هایی است که می توان به آن رجوع کرد و اسفراین را شناخت.

پس بهتر آن که مدارس دانش آموزان خود را برای دیدن این مجموعه به خانه آقای علی محمدی ببرند کسی که روزی خودش معلم بوده و مجموعه اش امروز پر از دانستنی هایی برای مقاطع آموزشی مختلف است.

اگر به اسفراین و تاریخ معاصر آن علاقمند هستید سری به مجموعه او بزنید و اگر کتابی، اشیاء قدیمی و… را دارید که می تواند به این مجموعه کمک کند.

برای این معلم دوست داشتنی ببرید، ایشان به نام خودتان آن را در مجموعه اش ثبت می کند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگیری کپچا ...

دکمه بازگشت به بالا