اجتماعیاخبار و گزارش

تنها مرکز ترک اعتیاد شهرستان، نیازمند حمایت مسئولین و خیرین

ارسال شده توسط : خانم خاتون شریف زاده

بر اساس آمار به دست آمده از معتادین و مصرف مواد مخدر در ایران، سالانه تعداد زیادی از هم وطنان ما در اثر سوء مصرف مواد مخدر جان خود را از دست می دهند.

این در حالی است که ایران مرزهای مشترک وسیعی با کشورهای تولیدکننده مواد مخدر دارد و همین امر معضل بزرگی در ورود مواد مخدر به ایران شده است.

اعتیاد به مواد مخدر سنتی از گذشته بوده اما اعتیاد به مواد مخدر صنعتی و توهم زا پدیده ی مدرنیته ی عصر حاضر است.

که متاسفانه رو به رشد قرار دارد و تا کنون با همه مبارزاتی که مراجع قانونی دولتی با مواد مخدر داشته است.

و نیروهای انسانی زیادی در اثر مبارزه با قاچاق مواد مخدر در مرزها کشته شده اند.

باز هم اعتیاد مهار نشده و متاسفانه هنوز هم با قدم زدن در خیابان ها به راحتی می توانید خرده فروش های مواد را ببینید که چقدر راحت، فروش خود را انجام می دهند.

سال ها پژوهش در امر مواد مخدر نشان می دهد که مبارزه با این معضل باید از سمت مردم و فرهنگ سازی خانواده ها در عدم مصرف مواد مخدر باشد.

و کنترل های شدید دولتی تاثیر زیادی ندارد. به همین منظور به سراغ تنها مرکز ترک اعتیاد خصوصی در اسفراین رفته ایم و حول محور چگونگی ترک در این مرکز مصاحبه ای به شرح ذیل انجام دادیم.

-خودتان را معرفی کنید و درباره ی این مرکز توضیح دهید؟

محمود نجومی، دانشجوی کارشناسی مددکاری اجتماعی و مسئول موسسه غیرانتفاعی «رهاشدگان فردای آزاد بلقیس» برای ترک و پیشگیری از بیماری اعتیاد هستم. حدود سه سال است که این مرکز راه اندازی شده و خود بنده به مدت 10 سال است که در جریان ترک اعتیاد فعالیت دارم.

-دوره های ترک اعتیاد در این مرکز چند روزه است؟

دوره ی ترک اعتیاد در مرکز ما یک ماهه است اما بعد از طی شدن این یک ماه پزشک مسئول فنی مرکز، شرایط بیمار را بررسی می کند و اگر نیاز به بیشتر ماندن بیمار باشد ما دوره را تمدید می کنیم.

-روش های درمان مرکز شما چگونه است و تفاوت آن با کلینیک ها از چه نظر است؟

در دستورات عملی ما تجویز هیچ نوع دارو وجود ندارد، فردی که اینجا می آید باید مواد را به صورت طبیعی ترک کند و روش های ما بیشتر روان درمانی اعتیاد است. مگر این که معتاد بیماری خاصی داشته باشد و پزشک داروی مرتبط با بیماری را تجویز کند و ما هم آن دارو را به بیمار بدهیم. یک ماه به صورت شبانه روزی بیمار اینجا قرار می گیرد با برنامه ریزی که ما از ساعت 8 صبح تا 12 شب برای آنها در نظر گرفتیم پیش می روند. کلینیک ها دارودرمانی دارند و سرپایی انجام می شود، جایی برای اقامت بیمار و نگهداری او ندارند و روش های ترک آنها با ما متفاوت است.

-معتادینی که برای ترک مراجعه می کنند بیشتر مصرف کنندگان چه نوع موادی هستند؟

80 درصد آنها معتادین به مواد صنعتی مانند هرویین، شیشه و روان گردان ها هستند و معتادین مواد سنتی کم هستند.

-آیا نهادهای مربوط به آسیب های اجتماعی هم افرادی به شما ارجاع می دهند؟

بله از طرف دادستانی و بهزیستی هم افرادی به ما ارجاع داده می شوند و با یاری برگ می آیند.

-قوانین مرکز شما چگونه است؟

بر اساس دستور عمل های مرکز، ما معتادین زیر 18 سال و بالای 55 سال را نمی توانیم پذیرش کنیم اما در سال اولی که این مرکز تاسیس شده بود و اطلاعی از دستورعمل ها نبود یک بیمار 15 ساله و یک بیمار 72 ساله را پذیرش کردیم و بعد از آن دیگر طبق دستورالعمل ها پیش رفتیم. بعد از خروج معتاد از این مرکز هم ما تا یک سال بیمار را پشتیبانی می کنیم و مرتب او را پیگیری می کنیم و از او می خواهیم تا به مرکز مراجعه کند و در جلسات هم شرکت کند.

-آیا شده کسانی که پاک از این مرکز بیرون رفته باشند اما دوباره با خروج از این مرکز آلوده شوند؟

از تعدادی که وارد این مرکز برای ترک اعتیاد شده اند 40 درصد بعد از خروج پاک مانده اند اما 60 درصد آنها دوباره شروع به مصرف مواد کرده اند. ترک اعتیاد یک پروسه ی گروهی است و کسانی که پاک می مانند حمایت، همراهی وآگاهی خانواده های خود را دارند و از طرفی هم اراده ی شخصی خودشان هم هست که همه این ها در کنار هم کمک به ترک آنها و پاک ماندنشان می کند.

-پرسنل شما در این مرکز چند نفر هستند؟

پزشک، روان شناس، مددکار و خدمتگزار داریم که خدمتگزاران گاهی از خود بیماران این مرکز هستند که جایی ندارند و تمایل به ماندن در این مرکز دارند که ما از آنها استفاده می کنیم.

-برای این که یک بیمار اعتیاد بتواند پاک بماند چه توصیه ای دارید؟

بعد از ترک در مراکز ترک اعتیاد، بیمار باید تحت حمایت خانواده باشد و از طرفی هم در جلسات بیرون از مرکز حالا ان ای یا هر جای دیگری شرکت کند و تمام دستورالعمل هایی که ما به او آموزش دادیم رعایت کند. افرادی که کسی را ندارند بعد از ترک به محض خروج از مرکز چون حمایت کننده ای برایشان نیست بلافاصله وسوسه می شوند و دوباره شروع می کنند و اگر هزار بار هم ترک کنند فایده ندارد.

-از مشکلاتتان و سختی های کار در این مرکز بگویید؟

کار در اینجا پر از مسئولیت، استرس و اضطراب است. بیماران در مراحل اولیه ترک هستند آنها از نظر روانی تحت فشارند و گاهی با هم درگیر می شوند. بیماران مصرف کننده ی مواد صنعتی توهم زا، توهمات خاصی دارند و گاهی دردسرساز می شوند. ما فردی داشتیم که تا یک ماه اصلا نمی دانسته که کجا هست، یا فردی داشتیم که چندین بار از طریق مراجع قضایی به اینجا فرستاده شده اما به محض خارج شدن از اینجا دوباره آلوده شده و باز برگشت داده شده است. معتادین کارتن خواب که جمع آوری می شوند و گاها برای ترک به این جا فرستاده می شوند وضعیت مناسبی ندارند و به شدت اسفناک هستند که ما مجبوریم به آنها لباس، حوله، پتو و… بدهیم و همه این ها هزینه های اضافی است که به ما تحمیل می شود. کسانی که با یاری برگ بهزیستی به اینجا می آیند، بهزیستی فقط نصف هزینه درمان آنها را پرداخت می کند و مابقی را ما خود هزینه می کنیم.

-چه توصیه ای برای خانواده ها دارید؟

من از همه خانواده هایی که فرد معتادشان ترک می کند می خواهم هرگز او را رها نکنند، به او کمک کنند، برایش دلگرم کننده باشند و در جلسات مخصوص خانواده های معتادین شرکت کنند.

-چه انتظاراتی از مسئولین و خیرین دارید؟

ما در آخر خط اعتیاد قرار داریم و وقتی معتاد به ما مراجعه می کند که به صفر رسیده یا حتی زیر صفر، پولی برایش نمانده و از نظر اقتصادی و روانی نابود شده است ما در هر دوره نهایت می توانیم چهار نفر را رایگان بپذیریم چون مکان ما هزینه دارد، ما فردی داریم که 40 بار از یاری برگ بهزیستی استفاده کرده اما بی فایده بود چون بعد ترک جایی برای کار و ماندن ندارد. از مسئولین و خیرین نمی خواهیم به ما پول بدهند از آنها می خواهیم حمایت کنند. یکی از اهداف ما این بود که بتوانیم به جز ترک معتادین برای آنها مهارت آموزی داشته باشیم تا بعد از خارج شدن از اینجا بتوانند کار کنند یا همین جا کار کنند و درآمدشان برای خودشان باشد. ما در نظر داشتیم جلساتی خارج از مرکز برای خانواده ها ترتیب دهیم و مکان خودمان را توسعه دهیم و بیماران را بر اساس رده ی سنی و مواد مصرفی شان از هم تفکیک کنیم.

 

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگیری کپچا ...

دکمه بازگشت به بالا