اجتماعیاخبار و گزارش

توانایی های روشن دلان را دریابیم

ارسال شده توسط : خانم خاتون شریف زاده

نابینایان و معلولان جسمی، شهروندان توانایی هستند که متاسفانه شهرسازی و امکانات در ایران برای این عزیزان دارای محدودیت های خاصی است.

راه های عبور و مرور برای این قشر مناسب سازی نشده است.

و نگاه برخی مردم به این عزیزان نگاه ترحم انگیز است.

در حالی که در همین محدودیت ها کسانی هستند که با تمام قدرت به زندگی خود با امید ادامه می دهند و هرگز در جای خود ننشسته اند.

پری اصلانی دیرانلو، متولد1359، متعلق به روستای چهاربرج، یکی از اولین بانوان روشن دل شهرستان اسفراین است که توانسته از موانع نابینایی عبور کند.

او در دهه شصت در مدارس عادی با افراد بینا شروع به تحصیل می کند و بعد از مدتی با حمایت اداره بهزیستی به مدارس مخصوص نابینایان در مشهد اعزام می شود.

و در آنجا تا مقطع دیپلم به تحصیل خود ادامه می دهد.

پس از گذراندن دیپلم خود به اسفراین باز می گردد و در پیش دانشگاهی اسفراین، تحصیلات متوسطه خود را به پایان می رساند.

این بانوی روشن دل پس از شرکت در کنکور سراسری وارد دانشگاه آزاد اسلامی واحد بجنورد می شود و در رشته روان شناسی تحصیلات خود را به پایان می برد.

پری دیرانلو یکی از بانوان توانایی است که در ورزش، هنر، قرآن، شعر و ادبیات لوح تقدیر و تندیس های بسیاری دریافت کرده است.

او در حال حاضر همسر یک جانباز است و در مرکز ارغوان کارهای گلیم بافی انجام می دهد.

خانم دیرانلو در مصاحبه با نشریه سپهر گفت: « من از بهزیستی گلایه دارم، البته قبل از گلایه بابت زحماتی که در گذشته برای من کشیدند بسیار از همه آنها متشکر هستم اما متاسفانه چند سالی است که من را فراموش کرده اند، یک زمانی بود هر کجا که می شد من را دعوت می کردند اما در حال حاضر خبری از من نمی گیرند»

او ادامه داد: «متاسفانه برخورد بهزیستی با مددجویان یکسان نیست، یک عده را چند بار جاهای مختلف می برند یک عده را اصلا نمی برند، کسی به ما سر نمی زند و نمی گوید مشکلاتتان چیست؟ من یک تحصیل کرده هستم کاری که انجام می دهم خوب است اما درآمد چندانی ندارد، توانایی های ما بیشتر از آن چیزی است که در حال حاضر انجام می دهیم، نمی گویم شغل ریاست دولتی را به ما بدهند، حتی نمی گویم استخدام رسمی بشویم، فقط شغل مناسبی که حقوق قانون کار داشته باشد تا دستمان توی جیب خودمان برود کافیست».

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگیری کپچا ...

دکمه بازگشت به بالا