اجتماعی

حمایت افتراقی از کودکان و نوجوانان درحقوق ایران – قسمت اول

نویسندگان : لیلا رضاپور، ملیکا خدادوست مقدم

ضروری ترین و اصلی ترین تضمین برای برخورداری افراد از حقوق اساسی خود، تامین دادرسی عادلانه است.

در نظام های حقوقی مختلف دنیا و به ویژه نظام بین المللی حقوق بشر دادرسی عادلانه عبارت است از :

رسیدگی و تصمیم گیری قضایی در باره ی موضوعات مدنی و کیفری میان طرفین دعوا چه در امور حکمی و چه موضوعی در دادگاهی صالح، مستقل، بی طرف و غیر ذی نفع با رعایت اصول و آیین های از پیش تعیین شده همراه با تضمین حقوق قانونی طرفین در طی مراحل مختلف فرایند قضایی می دانند.

امروزه اگر دادرسی عادلانه ایجاب می کند که بزهکاران از حقوق مشخصی در فرایند دادرسی بهره مند باشند رفتار منصفانه نیز اقتضا می کند تا بزه دیدگان هم با بهره مندی از حقوق مشخص امکان مشارکت بیشتر در فرایند عدالت پیدا کنند.

دادرسی منصفانه و عادلانه واجد دو عنصر عینی است:

اول لزوم پیش بینی حداقل قواعد ناظر به رعایت حقوق دفاعی متهمان در رفع یا دفاع منتسب به آن ها و ضمانت اجراهای کافی برای تضمین قواعد مزبور است.

و دوم پیش بینی حداقل قواعد ناظر به تامین حقوق دادخواهی بزه دیده و عنایت به جبران و ترمیم خسارات یا ضرر و زیان های ناشی از جرم در کلیه مراحل فرایند دادرسی است

کودکان ونوجوانان بزهکاری که وارد عرصه عدالت کیفری می شوند چه در بعد بین المللی  چه در قوانین داخلی از یک حمایت افتراقی درتمام مراحل  دادرسی بهره مند می شوند.

چنان که در آیین دادرسی کیفری1392 با اتخاذ سیاست کیفری افتراقی در حمایت از اطفال بزهکار نیز گام های موفقی برداشته شده است.

از اواسط  سده بیستم با تاثیر مطالعات جرم شناسی توجه به حقوق عنصر دیگر واقعه جنایی یعنی بزه دیده و بر ضرورت شناسایی حقوق بزه دیده گان تاکید شد.

در بزه دیده شناسی حمایتی، بزه دیده کسی است که حقوق او در راستای ارتکاب جرم تضییع شده و شایسته برخورداری از حقوق و حمایت های ویژه در جهت جبران صدمات وارده به دلیل ارتکاب جرم می باشد.

کودکان و نوجوانان وقتی به عنوان یک طرف دعوی وارد فرایند رسمی رسیدگی می شوند علاوه بر ضررهای مادی یا آزارهای جسمانی که در نتیجه ارتکاب جرم علیه آن ها به وجود می آید( بزه دیدگی اولیه)، دچار بزه دیدگی ثانویه نیز می گردند

.یعنی ناملایمات و فشارهایی که از زمان شکایت تا مراحل مختلف رسیدگی در دادسرا و دادگاه به لحاظ رفتارات مقامات قضایی یا پلیس متحمل می شوند و به جای ترمیم و توجه مورد خشونت و بی توجهی واقع شده که آثار آن گاه برای بزه دیده شدیدتر از تحمل خود جرم است……. ادامه دارد

جهت مطالعه ادامه مقاله حمایت افتراقی از کودکان و نوجوانان درحقوق ایران  اینجا کلیک کنید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگیری کپچا ...

دکمه بازگشت به بالا