گردشگری و محیط زیست

در طبیعت مهربانی را پاسخ دهیم

محدثه لعل عوض پور

یادم می آید که از زمان کودکی تمام ذوق و شوق عید نوروز با روز 13فروردین به پایان می رسید .

روزی که همه از شب قبل آن، ذوق و اشتیاق خاصی داشتند. هر کدام از اعضای خانواده مشغول جمع کردن وسایل بودند و هر کسی سعی می کرد که فردا یعنی 13به در استفاده کامل  را از طبیعت ببرد . چون قرار بود از روز 14 فروردین همه چیز به روال عادی برگردد و دوباره روز از نو روزی از نو.

همه ی ما خواهان تفریح در محل تمیز و پاکیزه بودیم و از چند محل پیشنهاد شده ،یک محل که به نظر همه تمیز تر از بقیه جاها بود انتخاب می شد .

به رسم هر ساله اکثر مردم که در روز 13  با ماشین هایی که با سبزه های عید که بعضی ها هنوز طراوت و شادابی روزهای اول عید را داشتند و بعضی ها کمی پلاسیده و از شکل و قیافه در آمده بودند در جلوی شیشه ماشین یا روی سقف ماشین ها گذاشته شده بود به 13بدر می‌رفتند. همه چیز به ظاهر زیبا بود. وهمه می خواستند از طبیعت پاک و بکر و هوای تمیز استفاده کنند.

من امسال با کمی تاخیر به 13 رفتم و تصاویری دیدم که دل هر فرد طبیعت دوست را غصه دار می کرد .

تصاویری از خیابان‌هایی که با سبزه های  پرت وله شده از سقف ماشین ها فرش شده بود. و زحمت نیروهای خدوم شهرداری را در این اول سالی زیاد کرده بود.

به محل مورد نظر رسیدیم همه چیز خوب و پاکیزه و عالی بود .با خودم نیت کرده بودم که مثل هر سال زباله های اطرافمان را جمع کنیم.

چشم انداختم گویا فقط چند خانواده که تعدادشان از شمار انگشتان هر دو دست بیشتر نمی شد مثل من فکر کرده بودند وبقیه زباله هاوپس مانده هایشان را گذاشته بودند تا کسی بیاید وجمع کند .

داشتم به شب گذشته فکر می کردم که چقدر برای پیدا کردن محلی پاک وتمیز بحث می کردیم واز طرفی هم نگران بودم که این محل هم به شمار محل هایی که از نظر ما رد شده بود اضافه شود .

تا روزی که ما این طرز فکر را داشته باشیم که کسی هست که جور کارهای ما را بکشد مطمئن باشید دنیا گلستان نمی شود.

همه برای هم به یاری طبیعت بشتابیم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگیری کپچا ...

دکمه بازگشت به بالا