علمی

رعایت نکاتی چند پس از بارندگی های زیاد و سیلاب

محمد محمدی(کارشناسی ارشد مهندسی کشاورزی)

با توجه به بارندگی های فراوان در سال جاری که از یک طرف شرایط رشد مناسب محصولات زراعی و باغی را فراهم نموده و از طرف دیگر سبب بروز سیل وخساراتی از قبیل ماندابی شدن اراضی گردیده

لذا رعایت برخی موارد برای ارتقاء و بهبود تولیدات گیاهی و همچنین فراهم کردن شرایط مناسب کاشت و داشت محصولات ضروری به نظر می رسد.

از آنجایی که عمده محصولات زراعی با توجه به شرایط مساعد آب وهوایی در مرحله جهش رشدی قرار دارند .

بنابراین نیاز غذایی بیشتری دارند به خصوص در اراضی دیم این نیز مستلزم استفاده از دستورالعمل های مدیریت تغذیه گیاهی متناسب  با محصولات در مناطق مختلف و با نظر کارشناسان مجرب می باشد.

با توجه به احتمال گرفتگی و مسدود شدن زهکش ها نسبت به بازدید از آنها و رفع گرفتگی و مرمت آنها اقدام شود.

در اراضی که فرسایش خاک به صورت شیاری و با عمق کم رخ داده در هنگام آماده سازی زمین برای کشت بعدی با شخم رفع گردد.

در مواردی که رسوبات بر روی اراضی کشاورزی تجمع یافته قبل از کشت بعدی حتما نسبت به شخم با عمق متناسب با ضخامت لایه رسوبات و مصرف مواد آلی برای بهبود شرایط فیزیکی خاک اقدام گردد.

رسوبات سیل که بر روی لایه سطحی خاک تجمع پیدا کرده با توجه به بافت آن در خاک می تواند نفوذ آب به لایه های زیرین خاک را با مشکل مواجه نماید

در صورتی که عمق رسوبات کمتر از 20 سانتیمتر باشد می توان با شخم این مسئله را حل کرد

اما برای رسوبات بین 20-50 سانتیمتر می توان نسبت به پخش آنها در قسمت های با ضخامت کمتر رسوبات و سپس شخم آن اقدام کرد

چنان چه رسوبات بیش از 50 سانتیمتر باشد لازم است با بررسی هزینه ها امکان جا به جایی آن را تحلیل نمود یا در همان محل آنها را بهسازی نمود

و برای جلوگیری از توسعه فرسایش از کشت محصولاتی که کاملا سطح خاک را پوشش می دهند استفاده گردد.

به دلیل ورود رسوبات سیل در مزارع، جهت ارزیابی وضعیت حاصلخیزی  و شوری تهیه نمونه خاک برای آزمون خاک در کشت های بعدی در اراضی تحت تاثیر سیل الزامی است.

در صورت نیاز به تسطیح زمین آسیب دیده از سیلاب نمونه گیری باید پس از تسطیح انجام شود.

در شرایطی که سیل خاک زراعی مزرعه را جا به جا کرده بایستی مواد آلی به میزان 15-20 تن در هکتار کود دامی پوسیده برای بهبود ساختمان خاک، افزایش تهویه و کمک به تکثیر ریز جانداران مفید خاکزی به طور مداوم در طول 2تا 3 سال استفاده شود.

خالی کردن رسوبات سیلابی از پای طوقه درختان سبز شده و یا در حال سبز شدن بسیار مهم و حیاتی است

و موجب جلوگیری از خفگی ریشه و جلو گیری از شیوع بیماریهایی نظیر فیتوفترا و فوزاریوم می شود.

در باغات در اراضی شیب دار بروز سیلاب های تند موجب شستشوی شدید و از بین رفتن لایه سطحی خاک شده لازم است پس از بررسی باغداران نسبت به خاک دهی و کودهی لایه خاک از بین رفته سریعا اقدام نمایند

زیرا از بین رفتن لایه سطحی خاک موجب صدمه به ریشه گیاه شده و در هوای گرم تابستان درختان به تنش خشکی بسیار حساس می شوند.

درختانی که ضعیف هستند و ذخیره غذایی کافی ندارند در بهار زود بیدار می شوند

این درختان در صورتی که گرفتار سیل و آب گرفتگی شوند به شدت ضعیف شده و می بایست پس از خارج شدن از شرایط غرقاب نسبت به کوددهی و تقویت آنها اقدام نمود

محلول پاشی با کودهای مورد نیاز(ترکیب  دو در هزار فسفیت پتاسیم، دو در هزار اوره و یک در هزار سولفات روی ) ضروری است

در صورتی که ریشه ها پوسیده باشند می بایست نسبت به مصرف قارچ کش موثر برای کنترل پوسیدگی های خاک زاد اقدام نمود.

به منظور تامین عناصر فسفر، آهن و روی استفاده ازکودهای زیستی در منطقه چالکود ودر دو طرف گیاه توصیه می شود

برای تغذیه و افزایش عملکرد کمی وکیفی مزارع گندم در مرحله ساقه دهی و ابتدای ظهور سنبله محلول پاشی کود پتاسیمی با حلالیت بالا همراه با عناصر کم مصرف روی، آهن واسید آمینه برای افزایش مقاومت گیاه و از طرفی برای بیماریهای قارچی هوازاد گندم استفاده از ترکیب سیلیس مایع و پتاسیم مناسب می باشد.

استفاده از محرک های رشد گیاهی برای تقلیل اتیلن ایجاد شده در شرایط ماندابی و بهبود آسیب های ریشه مصرف کود اوره به صورت سرک ضروری است.

پس از وقوع سیل و احتمال ایجاد شرایط غیرهوازی جمعیت بسیاری از ریز جانداران مفید خاکزی که اکثرا هوازی اجباری هستند کاهش می یابند

لذا استفاده از نهاده های زیستی حاوی باکتریهای محرک رشد گیاهی از قبیل ازتو باکتر، آزوسپیریلیوم ویا سایر عوامل محرک رشد گیاهی به صورت بذرمال و به توصیه شرکت تولید کننده در کشت گیاهان زراعی توصیه می شود.

در خاک های متاثر از سیلاب در کشت اول حتی الامکان از لگومهای زراعی یا علوفه ای به همراه باکتری های ریزوبیوم همزیست و تثبیت کننده نیتروژن استفاده شود.

مصرف سرک نیتروژن و محلول پاشی عناصر کم مصرف و پتاسیم در ارضی دیم که شرایط مناسب رشد ناشی از بارندگی را داشته تاثیر به سزایی در تولید دارد.

 

 

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگیری کپچا ...

دکمه بازگشت به بالا