علمی

روبان صورتی و پیشگیری از سرطان پستان

ارسال توسط : خانم خاتون شریف زاده

ماه اکتبر، ماه جهانی آگاهی بخشی در مورد سرطان پستان است.

روبان صورتی به عنوان نماد جهانی این بیماری است که به احتمال زیاد اکثر بانوان آن را در مراکز بهداشتی دیده اند.

این روبان صورتی داستان جالبی دارد. در سال ۱۹۹۲ میلادی، زنی به نام «شارلوت هایلی» که خود از بیماری سرطان پستان رنج می برد.

روبان صورتی را با هدف معرفی این بیماری طراحی کرد، او به روبان ها کارت هایی وصل کرد که نوشته شده بود: «بودجه سالانه انستیتو ملی سرطان ۱.۸ میلیارد دلار است و فقط پنج درصد از این بودجه به پیشگیری از سرطان اختصاص پیدا می کند.

با وصل کردن این روبان ها به لباس خود به ما کمک کنید تا آمریکا و قانون گذاران مان را آگاه سازیم».

این زن خوش فکر تلاش خود را برای آگاه سازی مردم انجام داد.

کارت ها و روبان های صورتی را در سوپرمارکت ها، زنان و نویسندگان توزیع کرد تا جایی که به اعتبار جهانی رسید.

به گزارش سازمان بین الملل، روبان صورتی با همکاری موسسه ملی سرطان آمریکا هر سال در طول ماه اکتبر مراسم ویژه ای با عنوان «ماه اطلاع رسانی در مورد سرطان پستان» برگزار می کند.

بر همین اساس و قرار گرفتن در ماه اکتبر، نشریه سپهر، تلاش کرده تا در این مطالب اطلاعات مختصری را برای پیشگیری از سرطان پستان برای مخاطبین خود بازگو کند.

بر اساس اطلاعاتی که مرکز تحقیقات سرطان  انستیتو کانسر دانشگاه علوم پزشکی تهران در اختیار مراکز بهداشت قرار داده است، سرطان پستان شایع ترین سرطان زنان در کشور است.

بر اساس آمارهای موجود، به طور متوسط سالانه حدود ۸ هزار نفر در کشور ما به سرطان پستان مبتلا می شوند.

و شیوع آن در قرن اخیر در تمام جهان رو به افزایش بوده است.

سرطان پستان تومور بسیار بدخیمی است که از سلول های پستان منشا می گیرد.

انجام معاینه ماهیانه توسط خود فرد(خودآزمایی پستان)، معاینه پستان توسط پزشک(تمام زنان بین ۲۰ تا ۴۰ سال هر سه سال یکبار و زنان ۴۰ ساله و بالاتر باید سالیانه توسط پزشک معاینه شوند)، ماموگرافی(عکس برداری توسط اشعه ایکس است و دقیق ترین روش و مطمئن ترین روش برای تشخیص زودرس سرطان پستان محسوب می گردد.

اولین ماموگرافی در سنین ۳۹-۳۵ سالگی انجام می شود.

و پس از آن در سنین  ۴۰ تا ۴۹ سالگی هر دو یا سه سال یکبار و پس از آن هر یک سال یا دو سال یکبار بسته به نظر پزشک انجام می گردد).

علایم سرطان پستان به صورت توده در پستان(توده منفرد و بدون درد)، تغییر در اندازه و شکل پستان و تغییرات در نوک پستان(به داخل کشیده شدن یا برگشتن نوک پستان ها، قرمزی و پوسته پوسته شدن به همراه خارش و یا هر تغییر دیگری) ممکن است ظاهر شود.

عوامل موثر در ایجاد سرطان پستان ممکن است سابقه خانوادگی سرطان پستان در بستگان درجه یک، سابقه سرطان پستان در پستان سمت مقابل، بالا بودن سن، شروع قائدگی قبل از ۱۴ سال، یائسگی بعد از ۵۵ سالگی، نداشتن زایمان، عدم شیردهی، چاقی و رژیم های پرچرب باشد.

یکی از راه های مقابله با سرطان پستان برخورداری از یک زندگی سالم و بهداشتی است.

این امر با مصرف مقادیر کافی میوه و سبزی روزانه، کاهش مصرف چربی در رژیم های غذایی و تعدیل وزن در حد مناسب، انجام ورزش به صورت روزانه، عدم مصرف سیگار و الکل، تلاش برای داشتن آرامش بیشتر و نداشتن استرس امکان پذیر است.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن