گردشگری و محیط زیست

روستای قزاقی

تفرجگاه مناسب برای گردشگران

روستایی از توابع بخش مرکزی و در شمال  شرقی شهرستان اسفراین از خراسان شمالی است.

طبق اسناد موجود نام تاریخی این روستا قریه قزاقی(قازاخی به زبان محلی) بوده است. این روستا از سمت شمال به روستاهای کلاته حبیب و کلاته پیاله، از شرق به روستای پرکانلو، از غرب به روستای حسن آباد چنارسوخته مرتبط است. قزاقی جزئی از دهستان میلانلو محسوب می شود. زبان اصلی اهالی روستا کردی(کرمانجی ) است. مردم این منطقه از طایفه های کرد کرمانج خانینالو هستند.

آب و هوای قزاقی از نوع معتدل کوهستانی با زمستان های سرد و تابستان های مطبوع و خوشایند است.

به علت موقعیت ییلاقی آن تفرجگاه مناسبی برای گردشگران استان و شهرستان محسوب می شود. به دلیل قرارگیری در مسیر رودخانه بیدواز دارای باغات فراوانی است و محصولات باغی متنوعی را دارد.

بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۰ جمعیت قزاقی ۳۰۶ نفر یعنی حدود ۸۱ خانوار گزارش شده است.

با موقعیتی که این روستا دارا می باشد خود می تواند یکی از بخش های مهم طبیعت گردی و گردشگری روستایی در اسفراین محسوب شود و برای توسعه گردشگری در این روستا به همت مسئولین شهرستان و خود اهالی منطقه نیاز است. چرا که این روستا با داشتن آب و هوای کوهستانی و خنک در حالیکه اعضای آن کرمانج هستند و سنت های به خصوص خود را دارند می تواند گوشه ای از فرهنگ کرمانجی و کردهای خراسان شمالی را برای گردشگران به نمایش بگذارد.

در حال حاضر خراسان شمالی و شهرستان اسفراین در زیرگروه های اقتصادی در سطح پایینی قرار دارند

و یکی از راه حل های افزایش گردش مالی برای این شهرستان بخش گردشگری می باشد که روستاهایی مانند قزاقی می تواند در این راستا کارساز باشند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن