علمی

روش های از بین بردن آبدزدک

ارسال توسط : آقای محمد محمدی

آبدزدک، یک حشره همه چیز خوار است که با جویدن، قطع ریشه و طوقه گیاه باعث مرگ آن می شود.

این حشره با حرکت خود در داخل خاک باعث ایجاد کانال هایی در زمین می شود که اولاً از طریق این کانال ها آب درز پیدا کرده و از دسترس ریشه خارج می شود و همچنین جا به جایی خاک اطراف ریشه موجب عدم تماس کامل آن ها با خاک شده و منجر به خشکی گیاه می گردد.

این آفت، زمستان به صورت حشره کامل و یا به صورت پورگی در داخل خاک به سر می برد، در اواسط بهار شروع به فعالیت می کند.

در طول بهار و تابستان حشرات نر و ماده در زیر خاک جفتگیری کرده و ماده ها با ایجاد دالان های عمیق، در انتهای دالان ها حفره وسیعی تهیه و تعداد ۳۰۰ تا ۶۰۰ تخم سفید رنگ داخل آن قرار می دهند.

پوره ها ۲ تا ۳ هفته بعد، از تخم خارج و با ایجاد دالان های زیرزمینی، زمین را شخم می زنند. این آفت در هر دو سال یک نسل تولید  و زمستان را در عمق ۳۰ تا۱۰۰ سانتی متر سپری می کند.

آبدزدک تمام روز را در زیر زمین و داخل دالان های تعبیه شده به سر می برد و در شب ها از خاک خارج شده و در سطح خاک به اطراف حرکت می کند.

برای مبارزه با این آفت، از روش های زراعی، مکانیکی و شیمیایی استفاده می شود. بعضی از این روش ها را در ذیل توضیح داده شده است.

1.شخم زدن زمین:

به منظور از بین بردن تخم ها در لانه ها و تخریب لانه ها.

2.غرقاب نمودن زمین:

در این روش حشرات به ناچار دالان های خود را ترک کرده و به سطح باغچه می آیند که در این صورت می توان آنها را از بین برد.

3.گذاشتن قوطی های خالی کنسرو و روغن نباتی حاوی روغن موتور یا نفت در سطح خاک:

در این روش قوطی ها طوری قرار می گیرند که لبه آنها هم سطح یا کمی پایین تر از سطح خاک قرار گیرد ( در ته ظروف مقداری نفت یا روغن موتور یا آب تا ۴/۱ ارتفاع ظرف ریخته می شود ) آبدزدک ها که در شب مشغول حفاری مجاری سطحی هستند در ظروف به دام افتاده و نمی توانند از آن خارج شوند.

3.ایجاد گودال های کود دامی تازه:

در اوایل پاییز در اطراف باغچه های آلوده تا ۳۰ سانتی متر کنده و درون آن را با پهن تازه پر کنید، به طوری که سطح پهن ۱۰ سانتی متر از سطح خاک بالا باشد. پوره ها برای زمستان گذرانی در زیر قشر گرم پهن جمع می شوند.

سپس در اواخر زمستان پهن ها را بیرون ریخته و پوره ها را معدوم کنید.

4.تهیه طعمه مسموم و استفاده از سموم گرانول:

الف- تهیه طعمه مسموم حشره کشکارباریل یا سوین ۸۰ درصد به مقدار ۳ کیلوگرم، سبوس گندم به مقدار ۱۰۰ کیلوگرم به اضافه آب ۴۰ تا ۶۰ لیتر (در گذشته از این روش استفاده می شده و بسیار هم نتیجه بخش بوده ولی به دلیل منسوخ شدن سم سوین این روش توصیه نمی شود. سم دیپترکس یا تری کلروفن جایگزین خوبی برای سوین است)

در ظرفی پودر دیپترکس را با مقدار کمی آب خمیر کرده و آن را در ۱۰ لیتر آب حل کنید.

سپس بقیه آب را اضافه کرده و هم زنید، به تدریج این محلول سمی را روی توده ی سبوس ریخته و با دستکش به خوبی مخلوط کنید.

پخش طعمه مسموم باید عصرها بعد از خنک شدن هوا به مقدار ۵ گرم در هر متر مربع در کنار بوته ها، ردیف های کاشت و یا سطح زمین قرار داده شوند.

مقدار طعمه حدود ۸۰ کیلوگرم در هکتار است.

ب- استفاده از سموم گرانول:

در زمینی آلوده می توان گرانول ۱۰درصد کاربوفوران و یا گرانول دیازینون ۱۰درصد به میزان ۲۰ کیلو در هکتار و یا گرانول دورسبان (کلرپریفوس اتیل) ۵ درصد به میزان ۲۰ تا ۳۰ کیلو در سطح یک هکتار

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگیری کپچا ...

دکمه بازگشت به بالا