اخبار و گزارش

سالن های خالی کشتی و تشک های خاک خورده

ارسالی توسط : خانم محدثه لعل عوض پور

 اسفراین همیشه مهد کشتی پهلوانی بوده و گود چشمه زینل خان نماد شهر اسفراین در سراسر دنیاست.

تیم اعزامی به مسابقات بین المللی ترکیه که متشکل از آقایان علیرضا جهانیان، مجتبی کلانتریان، هادی قدیمی، جواد محمد پور، مهدی علمی، ابراهیم ولیان و مهران حسن زاده که به مقام سومی نائل آمدند.

به نمایندگی از تیم، آقایان ابراهیم ولیان، مهران حسن زاده و مهدی علمی با نشریه سپهر اسفراین به گفت و گو پرداختند.

ابراهیم ولیان از روستای پهلوان خیز بزنج در این گفت و گو اظهار داشت:

«تمام انتظارات کشتی پهلوانی و اداره ورزش و جوانان اسفراین و حتی استان را برآورده کرده اند. تمام کشتی گیران تیم همه هم و غم شان سرافرازی و بالا بردن پرچم مقدس ایران در جوامع بین المللی و خوش نامی اسفراین است».

مهران حسن زاده، پهلوان روستای خوش، دیگر کشتی گیر  پهلوانی در ادامه ی گفت و گو، به انتظارات کشتی گیران از هیئت مربوطه و اداره ی ورزش و جوانان اشاره کرد و افزود:

«حداقل انتظارات ما از مسئولین اداره و هیئت مربوطه این است که ورزشکاران(کشتی گیران) نباید دغدغه ی شغلی و مالی داشته باشند. با برآورده شدن حداقل انتظارات ما، دغدغه ی دیگری جز کسب عناوین قهرمانی و خوش نامی برای شهرمان نداریم».

ولیان تحلیلی بر وضعیت کشتی پهلوانی در کشورهای دیگر و مقایسه این ورزش در ایران کرد و ادامه داد:

«کشتی در بین کشورهای دیگر از رشد بالایی برخوردار است، همان طور که کشتی آزاد این گونه است. اما کشتی پهلوانی متاسفانه در اسفراین نیازمند نگرش نو است. در حال حاضر کشور آذربایجان در مراسم های خود از کشتی پهلوانی به صورت نمادین استفاده می کند و اگر سهل انگاری مسئولین ذی ربط ادامه یابد، چه بسا که این کشور عنوان کشتی پهلوانی را به نام خود ثبت کند. این امر سبب نگرانی همه ی کشتی گیران سنتی کار و پهلوانی است».

حسن زاده چشم انداز و افق آینده ی ورزش کشتی پهلوانی را مطلوب ندانست و اشاره کرد «با روند پیش رو به جرات می توانم بگویم که کشتی پهلوانی 10 سال آینده را نمی بیند، چرا که هیچ تبلیغی و تلاشی برای حفظ این ورزش از طرف مسئولین صورت نگرفته است».

مهدی علمی، پهلوان با سابقه ای که 20 سال است کشتی می گیرد در همین راستا اضافه کرد:

«نداشتن مربی و عوض شدن پی در پی مربیان باعث دلسرد شدن کشتی گیران می شود. ما می توانیم با جذب اسپانسر مشکل کشتی پهلوانی را حل کنیم چرا که ما دو کارخانه بزرگ، صنایع و کارخانه های کوچک تری داریم که اگر همین ها بخش اسپانسری را بر عهده بگیرند نیمی از مشکلات کشتی پهلوانی حل شده است».

ولیان در ادامه افزود:«جذب اسپانسر همت والای همه را می طلبد از رییس هیئت گرفته تا شورا و نماینده ی محترم و استعدایابی با حمایت بالای اداره ی آموزش و پرورش و اداره ی ورزش امکان پذیر است».

ولیان به وجود 2 باشگاه اختصاصی کشتی اشاره کرد و گفت:«چرا اسفراین با داشتن 2 باشگاه بزرگ باید شاهد خالی بودن سالن ها و خاک خوردن تشک های کشتی باشد. روزی در همین سالن ها ما شاهد برگزاری چند سانس بودیم. اما متاسفانه امروزه تعداد کشتی گیران به 15 نفر هم نمی رسد اما با استعدادیابی می توان افرادی که در این زمینه استعدا نهفته دارند را کشف و معرفی و روی آنها سرمایه گذاری کرد».

حسن زاده به نحوه ی تبلیغات در این ورزش گریزی زد و ادامه داد: «پررنگ کردن یک ورزش به تبلیغات از سوی هیئت و اداره ی ورزش بستگی دارد. ما با قهرمانی از مسابقات ترکیه بازگشتیم اما دریغ از یک بنر و تقدیر و تشکر، حال شما بگویید چگونه نونهالان و نوجوانان ما باید ورزش کشتی پهلوانی را بشناسند».

ولیان با اشاره به محل برگزاری کشتی باچوخه(گود چشمه زینل خان) گفت:«هر ساله در 14 فروردین کشتی باچوخه برگزار می شود و اعتبارات و بودجه لازم را جذب می کند، به اسم کشتی اما در همه ی ورزش ها استفاده می شود و هیچ اشکالی هم ندارد، جذب بودجه برای همه ی کشتی گیران باعث افتخار است اما کم لطفی است، چرا باید از گود چشمه زینل خان فقط در 14 فروردین استفاده شود؟ چرا این گود هنوز امکانات رفاهی اولیه را برای شرکت کنندگان و مهمانان ندارد؟ چرا نباید از اعتبارات کشف شده برای این مکان که معرف اسفراین و کشتی پهلوانی است هزینه شود؟»

حسن زاده نبود لیگ و حتی جام رمضان را برای کشتی پهلوانی مساوی با نهفته ماندن استعدادا دانست.

در پایان ابراهیم ولیان، مهران حسن زاده و مهدی حلمی به نمایندگی از تیم کشتی پهلوانی به صورت مشترک اعلام داشته که با توجه به برآورده کردن انتظارات مسئولین مربوطه، انتظارات ما از مسئولین و هیئت کشتی با تشکر از زحماتی که تا به امروز کشیده اند، برآورده نشده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگیری کپچا ...

دکمه بازگشت به بالا