فرهنگی و ادبی

سپهر اسفراین در نگاه شاعر کرمانج زبان خراسان شمالی

نویسنده : اسماعیل حسن پور

در این روزگار از خود گریزی و خویش انکاری، در این زمانه غریب که برخی خامان ره نرفته، فراموشی اصالت و فرهنگ و هنر را، هنر می نمایانند و دلدادگان زبان و فرهنگ از سوی برخی نزدیکان و اطرافیان شان با برخی بی مهری های بزرگ روبه رو می شوند چاپ دو هفته نامه «سپهر اسفراین» برای معرفی قابلیت ها و داشته های شهرستان اسفراین اقدام مبارک و فرخنده ای است که این آغاز مبارک را از صمیم دل به همه دست اندرکاران این نشریه مردمی و مردم شریف اسفراین و استان شادباش عرض می کنم.

به رغم وجود رسانه های فراگیر ملی، یکی از ضرورت های امروز توجه به رسانه های محلی است. چرا که می توانند به نیکی داشته های دیروز و امروز دیارشان را معرفی کنند و کهن داشته های فکری و فرهنگی این مردم که هر روز غبار خاموشی و فراموشی بر آن می نشیند و با مرگ هر کهنسال ادبیات شفاهی یک دیار دفن می شود را به خوبی بشناسانند.

یکی از خجستگی های کار دوهفته نامه «سپهر اسفراین» انتشار دو زبان فارسی و کردی است که می تواند بدون برتری جویی زبانی و قومی و با معرفی اشتراکات فکری و فرهنگی مردم عزیز شهرستان و استان نقش ارزنده ای در راستای وحدت و یکدلی بین اقوام این خطه از ایران عزیز ایفا کنند.

در کنار کارهای ارزنده ی محققان عزیز این دیار که سال هاست برای فرهنگ دیارشان در تلاشند و آثار ستودنی و در خور تقدیری ارائه نموده اند تشویق جوانان عزیز تحصیل کرده به کار علمی در حوزه فولکلور به ویژه روی آوری به انتخاب موضوعاتی حول محور فرهنگ های بومی برای پایان نامه ها و رساله های دانشگاهی  می تواند کار فاخر و ارزنده ای برای پاسداشت فرهنگ این مردم عزیز باشد که نقش رسانه هایی چون «سپهر اسفراین» در تحقق این مهم بسیار ضروری است.

امید است با کمک همه دلدادگان و فرهیختگان اسفراین عزیز و به مدد همه ی فرهنگ مداران این شهر که در تاریخ پرشکوهش عالمان، اندیشمندان، شاعران و فرزانگان بسیاری را به دامان پرورانده است نشریه «سپهر اسفراین» بتواند سالیان سال سبز و مانا و سایه گستر شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگیری کپچا ...

دکمه بازگشت به بالا