گردشگری و محیط زیست

سیلاب یکی از مخاطرات زمین شناختی

خاتون شریف زاده

یکی از خطرات زمین شناختی خطر سیلاب می باشد.

سال 1398 هجری شمسی برای ایرانی ها، با سیلاب آغاز شد. در وقوع سیلاب زمان بارش، مقدار و شدت بارش، شکل حوضه آبریز، پوشش گیاهی، نوع خاک، سطوح نفوذناپذیر و… عوامل مهمی به شمار می آیند. درصد بیشتری از وقوع سیلاب مربوط به دستکاری های انسانی در طبیعت می باشد و درصد کمتری مربوط به عوامل طبیعی است.

در سال های اخیر به دلیل خشکسالی های پی در پی ساخت و سازها با این تصور که رودخانه ها به همان منوال خشک بودن خود باقی خواهند ماند به حریم رودخانه ها، مسیل ها و آبراهه های قدیمی وارد شده است.

از بین بردن پوشش گیاهی در بالادست رودخانه ها نیز از کارهای اشتباه انسانی که به وفور اتفاق افتاده است. هر سیلابی که اتفاق می افتد دوره بازگشتی در سال های آینده خود دارد اگر رودخانه ای چندین سال متوالی طغیان نکرده و سیلابی نشده به این معنا نیست که بعدها اتفاق نمی افتد بلکه برای هر سیلابی دوره بازگشتی وجود دارد که در ساخت و سازها باید آن را در نظر گرفت.

در مناطق کویری به دلیل وجود خاک رس و اشباع شدگی آن در شدت بارش زیاد خیلی سریع جمع شدگی آب و سیلاب پدید می آید.

در مناطقی مثل شمال ایران که جنگل ها به وفور در طبیعت وجود داشته و سطح بارش در این مناطق معتدل زیاد می باشد با از بین بردن سطح درختان و پوشش گیاهی جذب آب کمتر می شود و این خود عاملی در وقوع سیلاب می باشد.  در جاهایی که دریاچه و دریا قرار دارد وقتی بارش ها به یکباره شدت پیدا می کند افزایش سطح آب در دریاچه و دریا اتفاق می افتد و تاسیسات و ساخت و سازهایی که به این مناطق نزدیک هستند و حریم آب را رعایت نکرده اند دچار خطر می شوند. در شهرهای کنونی ما به دلیل ایجاد سطوح آسفالته زیاد، ساختمان های انبوه، پوشش گیاهی و سطوح نفوپذیر اندک باعث شده اند تا با سطح بارش متوسط دچار بحران و جمع شدگی آب در سطوح شهری شویم.

ایجاد سیل بند و لایروبی کردن رودخانه شاید چاره کار سیلاب های کوچک باشد اما در سیلاب های بزرگ فایده ای ندارد

و حتما باید در ایجاد سیل بند حریم اصلی رودخانه رعایت شده باشد. متاسفانه در اکثر نقاط ایران سیل بندهای مرتفع با تنگ کردن حریم رودخانه ساخته شده اند که امسال تخریب آنها توسط سیلاب در بیشتر نقاط اتفاق افتاد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن