اجتماعی

شقایق | مامن کودکان بدسرپرست و بی سرپرست

ارسال شده توسط : خانم محدثه لعل عوض پور

در جامعه ای که ما در آن زندگی می کنیم، آسیب های اجتماعی زیادی وجود دارد.

والدینی هستند که با شرایط بد اقتصادی و روانی خواسته یا ناخواسته صاحب فرزند می شوند.

و توانایی نگهداری آن را ندارند و رهایش می کنند.

کودکانی هستند که به یکباره طی یک اتفاق ناخوشایند والدین خود را از دست می دهند و سرپرستی ندارند.

یکی از وظایف جامعه برای کودکان بدسرپرست یا بی سرپرست ایجاد پناهگاه و شرایط تحصیل و ادامه ی زندگی است.

تا زمانی که به سن قانونی برسند و بتوانند وارد اجتماع برای کار و فعالیت شوند.

مرکز شقایق در اسفراین، در راستای سامان دهی به این کودکان تاسیس شده است.

و برای آشنایی مخاطبین، به سراغ این مرکز رفتیم و مصاحبه ای با مسئول آن به شرح ذیل داشتیم.

خودتان را معرفی کنید و بفرمایید که این مرکز از چه سالی و چگونه شروع به کار کرده است؟

اعظم نقدی هستم مسئول فنی و مدیر عامل مرکز شقایق( خانه ی کودک و نوجوان بد سرپرست و بی سرپرست دخترانه رده سنی هفت تا 14 سال )

این مرکز از سال ۸۲ با اخذ مجوز از سازمان بهزیستی و تشکیل هیئت مدیره، که خود هیئت مدیره از خیرین شهر هستند و با کمک های مردمی، کار خود را در محل های استیجاری شروع کرد. در سال ۸۶ زمین این مرکز با همکاری هیئت مدیره محترم و رایزنی های رییس هیئت مدیره، زمینی از اداره مسکن و شهرسازی خریداری شد و با کمک های مردمی، خیرین و رایزنی های دکتر احمد زاده به عنوان رییس هیئت مدیره، بچه های ما صاحب خانه  شدند و در سال ۹۰ این مکان آماده و ما به ساختمان جدید که واقع در بولوار شهید عاقبتی، بعد از پمپ گاز است نقل مکان کردیم.

– این مرکز در حال حاضر چند کودک را تحت پوشش دارد و از سال ۸۲ تا کنون چند کودک را تحت پوشش گرفته است؟

این مرکز در حال حاضر ۲۰ کودک را تحت پوشش دارد. از سال ۸۲، حدودا۷۰ کودک را تحت پوشش داشته ایم که از این تعداد آن هایی که به سن ۱۴سال رسیده اند، به مرکز بزرگسالان تحویل داده شده اند. تعدادی از آنها ادامه تحصیل داده اند و به دانشگاه رفته اند و تعدادی ازدواج کرده اند که با خواست خداوند، ازدواج های موفقی هم داشته اند و در حال حاضر دارای فرزند هم هستند.

-نحوه معرفی این کودکان به مرکز چگونه است؟

خود مرکز نقشی در معرفی کودکان ندارد بلکه کودکان از طریق مدرسه، همسایگان، آشنایان و فامیل به اورژانس اجتماعی معرفی می شوند، تیم مددکاری وارد عمل شده و بعد از تحقیقات به عمل آمده و تهیه گزارش، از طریق  مجوز دادگستری و همکاری نیروی انتظامی اقدام کرده وکودک را جهت تحویل به مرکز می آورند.

-تا به حال ممکن بوده نگهداری از کودکی را در این مرکز نپذیرید؟

بله مواردی بوده که کودک جزو محدوده سنی کودکان ما نبوده یا شیرخوار بوده که بعد از دو روز به مرکز یا شیرخوارگاه در شهر های مجاور فرستاده شده است یا مواردی که کودک دچار ناهنجاری بوده و به مراکز درمانی ارجاع داده ایم که در صورت بهبود، به مرکز بازگشت و در صورت حاد بودن مسئله به مراکز مربوطه فرستاده شده است.

-ارتباط این کودکان با محیط بیرون به چه صورت است؟

این کودکان همانند کودکان دیگر در مدارس دولتی مشغول به تحصیل هستند و برای کلاس های فوق برنامه مثل زبان، کلاس های خیاطی و سفال گری در کلاس های آموزشگاه ها ثبت نام و حضور پیدا می کنند. اما برای حضور در سینما وگردش به صورت دسته جمعی وگروهی شرکت می کنند. اما در بعضی مواقع  مربیان در زمینه های مختلف در مرکز حاضر و در همین مکان به کودکان آموزش های لازم را می دهند.

-آیا کودکان بدسرپرست به خانه های خودشان هم مراجعه می کنند؟ آیا اتفاق افتاده است که کودکی به خانه برود و باز نگردد؟ در این موارد عملکرد شما چگونه است؟

حضور کودکان در این مرکز به معنی قطع ارتباط کودک با محیط بیرون یا با خانواده نیست بلکه در روز های مشخصی کودکان به افراد امین و مورد اطمینان که صلاحیت شان از طرف دادگستری مورد تایید است تحویل داده می شود و آنها می توانند با خانواده و بستگان دیدار داشته باشند. درباره سوال دومتان باید بگویم بله موردی داشتیم که کودک بعد از مراجعه به منزل تمایلی به بازگشت نداشته است که در این مورد ما با تماس هایی که با خانواده اش داریم از آن ها می خواهیم که کودک را به مرکز تحویل دهند، در صورت عدم تحویل کودک به ما مراتب را به اداره بهزیستی گزارش می دهیم و با مددکار و روان شناس به منزل کودک مراجعه و با صحبت، سعی به راضی کردن کودک و توجیه او می کنیم. اما اگر باز هم موفق به بازگرداندن کودک نشدیم با ارائه گزارش تیم مدد کاری و تایید شرایط نگهداری از سمت خانواده وگرفتن حکم بازگشت به خانه از دادگستری،  اقدام می  کنیم ( کودک با حکم دادگستری به مرکز تحویل و با حکم دادگستری بازگشت به خانه دارد ).

-آیا امکان این هست که خانواده ای بخواهد کودکی را به سرپرستی بگیرد ؟

با توجه به رده ی سنی کودکان ما در مرکز(14-7سال) خیلی سخت این کار امکان پذیر است، چرا که کودک معمولا تمایلی به ترک خانه ی خود ندارد مثلا موردی داشتیم که کودک شناسنامه نداشته و خانواده ای که صلاحیتش از نظر دادگستری مورد تایید است اقدام به سرپرستی این کودک کرده است و تمام مراحل انجام شده، اما خود کودک تمایلی به رفتن نداشته و ترجیح داده است که در مرکز بماند اما خانواده مذکور می تواند با ارائه حکم، کودک را برای تفریح، خرید و مهمانی با خود ببرد(یعنی بیشتر کودکان را تحت پوشش دارند تا سرپرستی)

-آیا بازدید های مردمی یا مسئولین از این کودکان در محل زندگیشان اتفاق افتاده ؟

بر اساس نامه از سازمان بهزیستی و نظر هیئت مدیره و هیئت امنا ورود افراد متفرقه به محل زندگی، خانه و بازدید از کودکان ممنوع است، چون کودکان تمایلی به شناخته شدن و وارد شدن افراد غریبه به محل زندگیشان ندارند، حتی از ورود خیرین در این مرکز معذوریم. اما در دفتر می توانیم پذیرای آنها باشیم.

-آیا بودجه دولتی دارید ؟جایگاه خیرین وکمک های مردمی را چگونه ارزیابی می کنید؟

بودجه دولتی داریم، اما با توجه به شرایط موجود و اوضاع معیشتی خیلی اندک است. این مرکز تماما با کمک های مردمی وخیرین اداره می شود.

-در رابطه با آموزش و نحوه ی برخورد با پدر و مادرشان، چگونه کودکان را توجیه می کنید؟

خوشبختانه کودکان با آگاهی وارد این مکان می شوند و می دانند که تمام هم وغم سازمان و مرکز برای این است که کودک از آسیب های اجتماعی و خانوادگی به دور باشد، اما این عامل باعث نمی شود که کودکان از والدین خود دوری کنند و تاکید بر رعایت احترام از سوی کودکان به والدین همیشه گوشزد می شود.

-به عنوان کلام آخر، هر چه که مدنظر دارید بفرمایید؟

از شما عوامل نشریه سپهر اسفراین کمال تشکر و قدر دانی، جهت شناسایی هر چه بیشتر این مرکز دارم و از تمام خیرین که در این سال ها ما را یاری کردند تشکر می کنم و از زحمات بی دریغ هیئت مدیره وهیئت امنا و دکتر احمد زاده متشکرم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگیری کپچا ...

دکمه بازگشت به بالا