علمی

شهرستان اسفراین | پیشرو در تولید انرژی خورشیدی در استان

ارسالی توسط : خانم خاتون شریف زاده

سال هاست که در جهان رویکرد استفاده از انرژی های پاک و تجدیدپذیر رو به افزایش است.

و کشورهای توسعه یافته سعی بر آن داشته اند که با روی آوردن به این نوع انرژی ها از سطح آلودگی استفاده از سوخت های فسیلی بکاهند.

یکی از این انرژی های تجدیدپذیر، انرژی خورشیدی است که با توجه به شرایط جغرافیایی شهرستان اسفراین می تواند منبع خوبی برای تولید انرژی باشد.

در سال های اخیر در بعضی استان ها و شهرستان های ایران ما شاهد ایجاد نیروگاه های خورشیدی بوده ایم.

که با همت مردم و وزارت نیرو  به بهره برداری رسیده اند.

در استان خراسان شمالی، شهرستان اسفراین از این لحاظ پیشرو بوده و بر اساس آمار اداره برق شهرستان، 2 نیروگاه در شهرک صنعتی با مجموع 140 کیلو وات، 2 نیروگاه در کلاته خوش با مجموع ظرفیت 40 کیلو وات، 2 نیروگاه در کلاته سنجر با مجموع ظرفیت 20 کیلو وات، یک نیروگاه در استعین با ظرفیت 20 کیلو وات، چهار نیروگاه در شهر اسفراین با مجموع ظرفیت 25کیلو وات، یک نیروگاه در کلات با ظرفیت 5 کیلو وات، یک نیروگاه در کبوترخانه با ظرفیت 10 کیلو وات، یک نیروگاه در فیروزیه با ظرفیت 20 کیلووات  و هفت نیروگاه در بام با مجموع ظرفیت 285 کیلو وات به بهره برداری رسیده است.

رییس اداره برق شهرستان اسفراین در خصوص نیروگاه های خورشیدی به خبرنگار نشریه سپهر گفت:

«مجموعا 13مورد نیروگاه خورشیدی در شهرستان با قدرت 555 کیلو وات داریم که 96 درصد این نیروگاه ها در بازه زمانی سال های 96 تا 98 احداث شده اند و از این لحاظ وضعیت شهرستان در حال رشد است».

دیمه کار با اشاره به این موضوع که وزارت نیرو رویکرد رفتن به سمت انرژی های تجدید پذیر را پیش رو قرار داده است ادامه داد

«در سال گذشته وزارت نیرو برای تشویق مردم و سرمایه گذاری در این قسمت 30 درصد قیمت خرید برق را افزایش داده است.

و همچنین تفاهم نامه ای بین شرکت برق، بانک ملی و کمیته امداد برای درآمدزایی قشر تحت پوشش کمیته امداد به امضا رسیده که طبق این تفاهم نامه افراد تحت پوشش می توانند با وام گرفتن و ایجاد نیروگاه های کوچک خورشیدی و فروش برق تولیدی به اداره برق برای خود کسب درآمد کنند که این کار در کلاته سنجر انجام شد و نتیجه مثبتی هم به همراه داشت ».

رییس اداره برق شهرستان در پایان با مطرح کردن این موضوع که نیروگاه های کوچک خورشیدی بسیار کمک کننده هستند.

اظهار کرد«وقتی برق در خود منطقه تولید و مصرف می شود تلفات بسیار پایین است و به همین منظور ما باید به صورت گسترده تر به این سمت حرکت کنیم که برای رسیدن به این هدف عزم کل استان و شهرستان را طلب می کند.

و اولین قدم برای آن می تواند از ادارات شروع شود به این صورت که هر اداره ای برای مصرف برق خود می تواند در پشت بام های خود تجهیزات انرژی خورشیدی را نصب کند کاری که اداره برق اسفراین انجام داده است،که ما به همین منظور مکاتباتی با ادارات انجام داده ایم»

از آخرین دستاوردهای شهرستان که در راستای انرژی های تجدیدپذیر اتفاق افتاده است می توان به کلنگ زنی فاز اول پروژه احداث نیروگاه مقیاس کوچک شهید توفیقیان با ظرفیت 2 مگاوات در محل شهرک صنعتی شهرستان اسفراین با حضور استاندار و فرماندار شهرستان و همراهی جمعی از مدیران اشاره کرد.

سرمایه گذار این طرح شرکت آذرخش بوده که حجم سرمایه گذاری 200 میلیارد ریال در زمینی به مساحت 3600 متر مربع است.

و قرار است که این پروژه در کمتر از دو ماه به بهره برداری برسد.

این پروژه می تواند کمک زیادی به تولید انرژی در شهرستان کند و راهی  به سمت استفاده بیشتر از انرژی های تجدیدپذیر است.

 

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگیری کپچا ...

دکمه بازگشت به بالا