اخبار و گزارش

صلح جهانی و کلاه آبی ها

خاتون شریف زاده

صلح جهانی و نبود هیچ جنگی در دنیا آرزوی تمام انسان های صلح طلب است.

همین حالا که در این لحظه برایتان از صلح می نویسم در خاورمیانه، نزدیک کشور ما جنگ های زیادی برپاست.

در هیچ کجای دنیا جنگ باعث پیشرفت نبوده و آن چیزی که از جنگ باقی می ماند.

خرابی، کشتار جمعی، نقص عضو، مشکلات روحی-روانی، ایجاد بیماری های حاصل از استفاده سلاح های میکروبی، شیمیایی، اتمی و سال ها خاطرات تلخ است.

به همین منظور زنان و مردان زیادی در جهان مشکلات حاصل از ایجاد جنگ را با گوشت و پوست خود درک کرده اند و قدم در ایجاد صلح جهانی گذاشته اند.

روز ۲۹ می، روز بین المللی «حافظان صلح ملل متحد» است.

در این روز از زنان و مردانی که سازمان ملل متحد را برای ایجاد صلح و امنیت بین المللی یاری کرده اند تقدیر می شود.

در ۱۱ دسامبر سال ۲۰۰۲ میلادی، مجمع عمومی سازمان ملل متحد در طی قطعنامه ۵۷/۱۲۹ و با درخواست دولت و سازمان حافظان صلح اوکراین، روز ۲۹ ماه می را به عنوان روز بین المللی بزرگداشت «حافظان صلح ملل متحد» انتخاب کردند.

این روز یادآور سالگرد تاسیس «سازمان نظارت بر آتش بس جنگ اعراب و اسراییل» به عنوان نخستین ماموریت حفظ صلح این سازمان است.

سازمان ملل برای ایجاد صلح و امنیت جهانی، نیروهای حافظ سازمان ملل یا همان کلاه آبی ها که نیروهایی متشکل از واحدهای نظامی هستند ایجاد کرده است.

این نیروها به منظور ترک مخاصمه، بین دو نیروی نظامی درگیر، چه داخلی و چه بین کشوری قرار می گیرند تا با راه حل های دیپلماسی و سیاسی صلح را ایجاد کنند.

این نیروها به درخواست طرفین درگیر از طرف سازمان ملل اعزام می شوند. تصمیم گیری برای اعزام کلاه آبی ها زیر نظر دبیر کل سازمان ملل متحد به عهده شورای امنیت سازمان ملل است.

بر اساس آمارهای ارائه شده سازمان ملل متحد از سال ۱۹۴۸ تا ۲۰۱۵ میلادی ۳ هزار و ۳۵۸ نظامی، پلیس و افراد غیرنظامی برای حفظ صلح و امنیت بین المللی جان خود را فدا کرده اند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن