اخبار و گزارش

طرح سیستم پزشکیار هوشمند برای تشخیص بیماری

گزارشگر : سارا لعل بهمن

طرح سیستم پزشکیار هوشمند برای تشخیص بیماری، با استفاده از صورت و زبان به جشنواره بین المللی خوارزمی راه پیدا کرد.

طراح سیستم پزشکیار هوشمند برای تشخیص بیماری از طریق تصویر برداری صورت و زبان از ثبت ملی این طرح مهم در پارک علم و فناوری یزد و راه یابی این ایده به جشنواره ی بین المللی خوارزمی خبر داد.

دکتر محمد مومنی در گفتگو با خبرنگار نشریه سپهر اسفراین ،با بیان اینکه این طرح در پارک علم و وفناوری یزد ثبت شد است اظهار کرد :

استفاده از هوش مصنوعی جهت پردازش و تشخیص بیماری از ابداعاتی است که سبب کاهش خطاهای پزشکی و افزایش دقت در تشخیص بیماری می شود.

وی در ادامه گفت :

سیستم پزشکیار هوشمند برای تشخیص بیماری از طریق تصویر برداری از صورت و زبان در مرحله پایلوت قرار دارد و اجرایی کردن آن مشروط به آزمایشات متعدد روی طیفی ازافراد و رساندن دقت پردازش به حدی است که کم ترین درصد خطا را شاهد باشیم .

وی افزود: در این خصوص قراردادهایی با دانشکده ی علوم پزشکی اسفراین ، دانشگاه پیام نور ،مرکز رشد و پارک علم و فناوری اسفراین انعقاد شده همچنین بیمارستان مرتاض و شهدای کارگر یزد اطلاعات بسیار خوبی راجب بیماری ها در اختیار ما قرار میدهند.

وی درمورد کارایی این ایده ی مهم در علم پزشکی اذعان کرد:

این طرح برای حفظ کیفیت سلامت و تشخیص دقیق تربیماری توسط پزشک است ، سلامت مربوط به یک شهر نیست همه ی انسان هارا در بر میگیرد؛ اجرایی کردن این سیستم فراترازشهرستان اسفراین و کشوراست و قطعا میشود نتایج به دست آمده را به کشورهای خارجی فروخت.

دکتر مومنی گفت :

در این سیستم برای تصویر برداری از لنز های با دقت بالا که برای عکس گرفتن از فاصله های خیلی نزدیک استفاده میشود بهره گرفتیم .

مرحله ی اول رضایت بیماران برای در اختیار قراردادن اطلاعات محرمانه بیماری خویش به پژوهش گران است.

مرحله دوم تصویر برداری از صورت و زبان بیمار و مرحله ی آخر تولید مدل پزشکیار است که میتواند اطلاعات  راجب بیمار را در قالب یک گزارش مبسوط و دقیق به پزشک تحویل دهد.

وی خاطرنشان کرد: اطلاعات بیماران در راستای پیشرفت علم و وباحفظ حریم خصوصی افراد دریافت میشود و ما حافظ این اطلاعات هستیم .

طراح سیستم پزشکیار گفت :

این سیستم در مراحل اول اجرایی به تشخیص افسردگی در افراد میپردازد، در برنامه های آتی تشخیص بیماری های گوارشی همچنین بیماری هایی که علائم توموری دارند در دستور کار قرار میگیرد.

وی در پایان بیان کرد :

تا به حال مقالاتی در سطح ملی و بین المللی در خصوص پیش بینی هوشمند بیماری  با راهنمایی وهمکاری آقای دکتر علی محمد لطیف دانشیار و عضو هیئت علمی دانشگاه یزد به چاپ رساندیم.

گفتنی است دکتر محمد مومنی مخترع اسفراینی و دارای دکتری هوش مصنوعی از دانشگاه یزد می باشد .

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .

بستن
بستن