اجتماعی

قوانین مرتبط با منع خشونت علیه زنان

ارسال شده توسط : خانم لیلا رضاپور

مجمع عمومی سازمان ملل در سال 1999 میلادی روز 25 نوامبر را به عنوان روز جهانی منع خشونت علیه زنان تعیین کرده است.

و هر گونه عمل خشونت آمیز بر پایه جنسیت که منجر به آسیب فیزیکی جنسی و یا روانی شود را خشونت می نامد.

بنا برنظر مراکز تحقیقاتی خشونت های واقع شده بر زنان، خشونت روانی و کلامی در رتبه نخست و سپس خشونت فیزیکی و بعد خشونت جنسی قرار دارد.

خشونت فیزیکی که ملموس ترین خشونت است با وارد آوردن آسیب های جسمانی و ضرب و جرح و … ممکن است از ناحیه همسر، برادر یا پدر صورت گیرد.

خشونت های روانی هم چون تحقیر کردن و سرزنش های مداوم

خشونت های جنسی که عموما قربانیان این نوع خشونت از افشای آن خودداری می کنند البته انواع دیگری از خشونت ها نیز وجود دارد، همچون کنترل گری شدید اقتصادی و یا ممانعت از رشد آموزشی و شغلی و یا حتی امتناع از طلاق دادن زنان در شرایطی که زن قادر به ادامه ی رابطه زوجیت و زندگی نیست و یا سوء استفاده مالی از زن.

هر چند در قوانین ایران بسیاری از مصادیق خشونت جرم انگاری نشده است اما طبق قانون مجازات اسلامی ماده 619 «هر کس در اماکن عمومی یا معابر متعرض یا مزاحم اطفال یا زنان بشود یا با الفاظ و حرکات مخالف شأن و حیثیت به آنان توهین کند به حبس از دو تا شش ماه و تا 74 ضربه شلاق محکوم خواهد شد» و یا در ماده 638 این قانون مجازات هایی درباره آزار و اذیت خیابانی در نظر گرفته شده است. به نظر می رسد این نواقص با تصویب لایحه صیانت از کرامت و تامین امنیت بانوان در برابر خشونت و با وضع تدابیر پیشگیرانه و حمایتی و مقررات کیفری خاص رفع گردد. قطعا این قوانین پیشگیرانه از جرایم خشونت آمیز علیه زنان و یا حمایت از زنان بزه دیده و … در نهایت منجر به حفظ کیان و نظام خانواده خواهد شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگیری کپچا ...

دکمه بازگشت به بالا