فرهنگی و ادبی

معرفی کتاب انسان در جستجوی معنا

ارسال شده توسط : آقای مسعود لطفی

کتاب «انسان در جستجوی معنی» اثر دکتر ویکتور فرانکل روانشناس نامی است.

نویسنده ی کتاب از تجربه ای می گوید که منجر به کشف لوگوتراپی(معنا درمانی) می شود.

در پیش گفتار این کتاب آمده است:

«دکتر فرانکل روانپزشک و نویسنده، گاهی از بیماران خود که از اضطراب ها  و دردها رنج می بردند و شکوه می کردند می پرسید:«چرا خودکشی نمی کنید؟» او اغلب می توانست از پاسخ بیماران خط اصلی روان درمانی خویش را بیابد. در زندگی هر کسی چیزی وجود دارد. در زندگی یک نفر عشق وجود دارد که او را به فرزندانش پیوند می دهد، در زندگی دیگری، استعدادی که بتواند آن را به کار گیرد، در زندگی سومی شاید تنها خاطرات کش داری که ارزش حفظ کردن دارد… »

فرانکل در اردوگاه کار اجباری آلمان نازی مشاهده کرد که به طور متوسط از هر 28 نفر، یک نفر زنده می ماند و مابقی کشته می شوند و یا خود را می کشند.

او پس از بررسی بسیار زیاد متوجه شد که کسانی زنده می مانند که الزاما سالم ترین، قوی ترین، باهوش ترین، ثروتمندترین(قبل از اسارت) و… نیستند.

بلکه آنها اشخاصی هستند که برای زندگی خود معنایی دارند و به امید تحقق آن معنا و هدف بعد از پایان جنگ زنده مانده اند.

فرانکل با تجربه خود از زندگی سخت در اردوگاه اجباری کار، پس از پایان جنگ و رهایی، شاهکار خود را به وجود آورد و مکتب تازه ای در روانشناسی به عنوان لوگوتراپی(معنادرمانی) را ایجاد کرد.

به کسانی که علاقه مند به کتاب های روان شناسی هستند خواندن این کتاب را توصیه می کنم. بقیه کتاب را به شما می سپارم تا بخوانید و قضاوت کنید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگیری کپچا ...

دکمه بازگشت به بالا