فرهنگی و ادبی

معرفی کتاب «مشروطه ایرانی»

مسعود لطفی

کتاب «مشروطه ایرانی» تالیف مرد اندیشمند، ماشاالله آجودانی است که انتشارات اختران آن را به چاپ رسانیده است.

کتاب بیش تر از آن که تاریخی باشد، جنبه تحلیلی دارد و تلاشی برای گزارش سیرخطی تاریخ مشروطیت نمی کند، بنابراین در همین ابتدا لازم می دانم بگویم که قبل از مراجعه به این کتاب مخاطب باید کلیت حوادث و سیر تاریخی انقلاب مشروطه را در ذهن خود ثبت داشته باشد.

آجودانی در این کتاب تلاش بین علمای مذهبی و دینی از یک طرف و روشنفکران تجددخواه در طرفی دیگر، در ارتباط با مشروطیت را تجزیه و تحلیل می کند و ابهامات در درک و دریافت معنای مشروطه، نزد این دو گروه را نشان می دهد.

از آنجایی که در تمامی ادوار تاریخ و در تمامی بزنگاه های تاریخی، جامعه ما از افراط و تفریط رنج برده است آجودانی در این کتاب نیز نیم نگاهی به این مسأله انداخته است به گونه ای که در قسمتی از کتاب این گونه عنوان می کند «مشروطه خواهان آن چنان در نقد مفاهیم دینی و مذهبی پیش رفته بودند که چیزی نمانده بود همان عده از  مردمی که برای برپایی مشروطیت قیام کرده بودند بر علیه مشروطه خواهان به پا خیزند».

دیگر اندیشمند بزرگ آقای سیدجواد طباطبایی در جایی اشاره کرده است که کتاب «مشروطه ایرانی» حاصل پژوهش های بسیار پر اهمیتی است که پس از گذشت دهه ها از انتشار نوشته های فریدون آدمیت درباره ی تاریخ اندیشه سیاسی جنبش مشروطه خواهی در ایران، دریچه نویی به گستره ی اندیشه ی تجدد خواهی ایرانیان باز کرده و نوری بر برخی از زوایای ناشناخته ی آن افکنده است که همین رویکرد آقای دکتر آجودانی، کتاب وی را از دیگر نوشته های مربوط به مشروطه متمایز می‌کند.

خواندن این کتاب را به تمامی کسانی که به تاریخ معاصر ایران علاقمند هستند و تمام کسانی که دغدغه ایران را دارند پیشنهاد می کنم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگیری کپچا ...

دکمه بازگشت به بالا