اجتماعی

نحوه اجرای مجازات های سالب حیات | قسمت اول

ارسال توسط : خانم لیلا رضاپور

پیش از اجرای حکم اعدام، پزشک قانونی یا پزشک معتمد در حضور قاضی اجرای احکام کیفری، محکوم را معاینه و در خصوص فقد مانع برای اجرای حکم اعلام نظر می کند.

در صورتی که از نظر وضعیت جسمی مانعی برای اجرای حکم نباشد، قاضی اجرای حکم، به محکوم اطلاع می دهد .

تا چنان چه تقاضای ملاقات با افرادی را دارد، اعلام کند.

ساعاتی پیش از اجرای مجازات سالب حیات، در صورت رضایت محکوم، مراسم مذهبی توسط فرد آگاه به مسائل مذهبی و در غیاب ایشان توسط قاضی اجرا می شود و به محکوم تفهیم می گردد که چنان چه اظهاراتی مانند توبه یا وصیت دارد اعلام نماید.

قاضی اجرای احکام کیفری حداقل چهل و هشت ساعت پیش از اجرای مجازات، مراتب را به قاضی صادر کننده حکم، فرماندهی انتظامی محل، پزشک قانونی، منشی دادگاه برای قرائت حکم، اولیای دم مقتول یا وکیل یا نماینده آن ها در اجرای قصاص نفس و وکیل محکوم اطلاع داده تا در محل اجرای حکم حاضر شوند.

چنان چه پس از اجرای حکم اعدام یا قصاص نفس، مرگ قطعی محکوم به تأیید پزشک حاضر در محل اجرای حکم نرسد یا حیات وی احراز گردد، حکم اعدام اجرا می شود.

و در قصاص نفس با درخواست اولیای دم محکوم مجدد قصاص می شود.

البته قاضی اجرای احکام کیفری مکلف است پیش از اجرای حکم قصاص، طرفین را به صلح و سازش توصیه نماید که در صورت گذشت قطعی و منجز همه صاحبان قصاص، مراتب صورت مجلس شده و پرونده جهت تعیین تکلیف نسبت به جنبه عمومی جرم به دادگاه صادر کننده رأی بدوی ارسال می گردد.

و در غیر موارد سازش، قاضی اجرا درخواست کتبی اولیای دم را أخذ و صورت مجلس و به امضای آنان می رساند. پس از صدور أذن به قصاص از سوی ولی امر، قاضی اجرا صاحبان حق قصاص را برای اجرای قصاص دعوت می نماید.

مباشرت در اجرای قصاص با صاحبان حق قصاص و اولیای دم می باشد.

پس از اجرای حکم و تأیید مرگ قطعی توسط پزشکی قانونی یا پزشک معتمد، جسد تحویل پزشکی قانونی می شود تا به خانواده متوفی تحویل گردد و در غیر این صورت طبق مقررات شرعی و قانونی دفن و هزینه های مربوطه از بیت المال پرداخت می شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .

دکمه بازگشت به بالا