اجتماعی

نشاط سیاسی و اجتماعی در گرو هم اندیشی همه احزاب و فعالان سیاسی

نشست فعالین سیاسی و اجتماعی شهرستان با حضور معاون سیاسی و امنیتی استان  در تاریخ ۱۶ مهرماه ۹۸ در حالی برگزار شد که فعالان اجتماعی از تداوم این گونه جلسات به صورت هدفمند سخن به میان آوردند.

از طرفی نزدیک بودن این نشست به انتخابات اسفند ۹۸ موجب گردید که احساس مشترکی در این فعالان با نگرش متفاوت به وجود آید.

در این جلسه که بخشی از مباحث مطرح شده، فارغ از موضوعات سیاسی و اجتماعی بود.

این موضوع را در ذهن ها تداعی می کرد که این قبیل جلسات در موضوعات مختلف صنفی، منطقه ای، بخشی و… در شهرستان بایستی فراگیرتر برگزار گردد.

از مباحث مطرح شده توسط فعالان حاضر در جلسه، کاهش ریسک پذیری فعالیت های سیاسی و رصد میدانی جهت جلوگیری از سوگیری و ورود منابع مالی خاص و ارکان حاکمیت در روند فعالیت های سیاسی بوده است .

یکی از دیگر موضوعات مطرح شده که توسط یکی از فعالان اجتماعی و رسانه شهرستان مطرح گردید.

نقش آفرینی مضاعف جریانات سیاسی در ارائه مفهوم صحیح قدرت در جامعه بود .

که به این نکته اشاره داشت که با توجه به آن که همه فعالیت های سیاسی-اجتماعی برای کسب قدرت در جامعه است.

اما به وفور دیده می شود،‌ که برخی از فعالان سیاسی مفهوم قدرت (که یکی از الزامات برای رسیدن به اهداف در جامعه است ) را در عرصه سیاسی به یک رذیلت اجتماعی مبدل کرده و به عنوان دست آویزی برای تخریب رقیب استفاده می کنند.

که باید از آن اجتناب شود و از طرفی مفهوم اقتدارگرایی در جامعه  که مفهوم مثبتی در اجتماع ندارد را  متاسفانه به یک فضیلت اخلاقی تبدیل نموده و از آن در راستای حذف رقیب استفاده و با افتخار صحبت می کنند.

از جمله مباحث دیگر مطرح شده، فعالیت های شبه جریانی  سیاسی در سال های متمادی است که بیشتر در بحبوحه های انتخابات رنگ‌ و بوی خاصی می گیرد و جلسات و نشست های متعددی تشکیل می شود و همه این ها برای مشارکت مردم در انتخابات بوده است.

در پایان بایستی به این نکته اشاره شود که بر اساس آنچه  در این جلسه توسط مسئولان استانی ارائه شد، در حال حاضر هشت مجوز حزب در استان صادر شده است و جلسات  خانه احزاب نیز هم در استان تشکیل می شود.

این در حالی است که تنها یک حزب فعال در شهرستان به صورت رسمی فعالیت می کند که خود نشان دهنده ی ضعف در ساختار سیاسی شهرستان است .

این رویه باعث شده است که  تک اندیشی در ساختار سیاسی  شهرستان  به وجود آید و سد محکمی در برابر  گفتمان جریانی ایجاد  شود.

بی تردید اگر به دنبال جنب و جوش و ایجاد تحرک در فضای سیاسی شهرستان هستیم بایستی از همه اندیشه ها، احزاب و تفکرات سیاسی در همه روزهای سال استفاده کنیم تا مشارکت حداکثری در روزهای خاص محقق شود.

سو گیری های آشکار نهادهای حاکمیتی و رفتارهای سلیقه ای، عدم احترام و اعتقاد به شهروندان (طیف گسترده شهروند) و نگاه خاص به طیف هم فکر و بی اعتنایی به غیر هم فکر از چالش های اساسی مشارکت خواهد بود که می توان با پرهیز از این قبیل رفتارها فضای نشاط سیاسی و اجتماعی مطلوب نظام جمهوری اسلامی را رقم زد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگیری کپچا ...

دکمه بازگشت به بالا