اخبار و گزارش

نوجوان 14 ساله ی اسفراینی که به چهار زبان صحبت می کند

ارسال شده توسط : خانم خاتون شریف زاده

الیاس وصالی، نوجوان 14 ساله ای است که به چهار زبان انگلیسی، فرانسوی، آلمانی و اسپانیایی صحبت می کند.

و در بوم گردی پدرش مترجم مهمانان خارجی است.

این نوجوان در مصاحبه با نشریه سپهر گفت:

«در حال حاضر زبان انگلیسی و فرانسوی را تسلط دارم و هم زمان با درس و مدرسه ام در سه آکادمی اسفراین تدریس می کنم و در کنار این ها روی دو زبان آلمانی و اسپانیایی برای تسلط بیشتر کار می کنم».

الیاس وصالی درباره چگونگی یادگیری این زبان ها گفت:

«ایده ی یادگیری زبان اولین بار از مهمان خارجی که داشتیم در ذهنم شکل گرفت و بعد از آن معاون کار و فن آوری مدرسه ام به من اطمینان داد که توانایی یادگیری چند زبان را دارم و خود او که دو زبان انگلیسی و فرانسوی را بلد بود به من کمک کرد و مشوقم شد».

نوجوان 14 ساله با اشاره به این موضوع که اصلا به مهاجرت فکر نمی کند و ایران را بهترین مکان برای زندگی و فعالیت می داند اظهار کرد:

«برای آینده ام برنامه ریزی دارم تا الان هم برنامه ریزی داشتم می خواهم درسم را ادامه بدهم و هم اکنون در رشته تجربی تحصیل می کنم.

می خواهم اگر مشکلی پیش نیاید و قبول شوم دندانپزشکی بخوانم اما زبان را هم در کنارش ادامه می دهم اما هدف اصلی من در آینده ادامه زبان در مقطع دانشگاهی نیست».

الیاس وصالی درباره ی کسانی که مشوق او و کمک کننده او در یادگیری زبان بوده اند گفت:«در مرحله اول مشوقان اصلی من والدینم بودند مادرم بهترین مشاور من است و پدرم بهترین کسی است که پاسخ سوالاتم را می دهد. اما در کنار آنها معلم هایی داشتم و افرادی در کنارم بودند که دست به دست هم برای پیشرفت من کمک کردند ».

او با عنوان این مطلب که کار پدرش گردشگری است و در این مورد برنامه ی خاصی ندارد ادامه داد:«در مورد کار گردشگری تنها چیزی که در حال حاضر در ذهنم دارم ادامه کار پدرم و توسعه ی آینده ی آن است وگرنه این که بخواهم مکان مستقل یا گردشگری جدیدی داشته باشم در نظر ندارم».

نوجوان 14 ساله درباره ی برخورد با مهمانان خارجی که داشتند گفت: «در برخوردهایی که با انواع مهمان ها از کشورهای مختلف در بوم گردی پدرم داشتم و مترجم آنها بودم از نکات مثبتی که به وفور از آنها دیدم صبور بودن، غرغر نکردن، منظم بودن و به زمان و سر وقت اهمیت دادن بود».

الیاس وصالی در پیامی به والدین نسل خودش گفت:«از والدین می خواهم که این قدر ما را با وضعیت خود در گذشته مقایسه نکنند. شرایط، امکانات و زمان کنونی با گذشته بسیار متفاوت است و هرگز نمی شود از نسل امروز انتظارات نسل های قبلی را داشته باشند. از والدین می خواهم ما را در مدرسه رها نکنند با نوجوانان حرف بزنند و با آنها از سر دوستی وارد شوند و گوش کنند. به جای موضع گیری شرایط نوجوانان را درک کنند. اگر پیشرفت و فعال بودن نوجوانان را می خواهند به تربیت آنها اهمیت بدهند سن ما سن خیلی بدی است و تناقضات زیاد است».

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگیری کپچا ...

دکمه بازگشت به بالا