هنر

هنرمندان اسفراینی با جوایز متعدد در چهاردهمین جشنواره ی تئاتر استان

ارسال شده توسط : آقای علی رضایی یوسفی

چهاردهمین جشنواره تئاتر خراسان شمالی در حالی برگزار گردید که سه نمایش «سوپ بوقلمون» به کارگردانی محسن بیدوازی و نویسندگی امیر رستگار، «پلی از جنس شیشه» به کارگردانی زهرا رحیمی و نویسندگی نگار نادری، «خون و ماتیک» به کارگردانی محدثه الیاسی و نویسندگی صحرا رمضانیان از شهرستان اسفراین در جشنواره شرکت کردند.

که از این میان هنرمندان اسفراینی محسن بیدوازی مقام دوم کارگردانی، زهرا رحیمی تقدیر کارگردانی و طراحی لباس، بهنام محمدزاده مقام دوم بازیگری به خاطر بازی در «سوپ بوقلمون»، اسما حسینی مقام سوم بازیگری زن به خاطر بازی در «پلی از جنس شیشه»، پارسا ولی عیدی برگزیده ی موسیقی به خاطر متن موسیقی نمایش«پلی از جنس شیشه» و امیر رستگار لوح تقدیر بخش نویسندگی برای نمایش«سوپ بوقلمون» را از آن خود کردند.

با راهیابی نمایش «سوپ بوقلمون» به جشنواره ی تئاتر فجر، محسن بیدوازی درباره ی نمایش خود به خبرنگار نشریه ی سپهر گفت:« نمایش کمدی اجتماعی «سوپ بوقلمون» به نویسندگی سید امیر رستگار و کارگردانی، طراحی لباس و صحنه از خودم و با بازیگری بهنام محمدزاده، محمد یحیی آبادی، سعید رجبی، زکیه دلاور، مرضیه اکبریان و منشی صحنه، مریم سلیمی و مدیر صحنه، جواد سیدی به اجرا درآمد.

به نظرم مهمترین بخش های نمایش، ایده های اجرایی و میزانسن ها و بازی خوب بازیگرها و البته متن به شدت قوی بود که باعث دیده شدن این نمایش در جشنواره شد که امیدوارم در مراحل بالاتر هم دیده شود».

زهرا رحیمی کارگردان نمایش«پلی از جنسِ شیشه» با موضوعیت تجاوز به عنف، درباره ی نمایش خود گفت:« داستان بر اساس الهام از واقعیت شکل گرفت، زنی که سالها پیش سوار تاکسی سفید با خط نارنجی توسط سه مرد مورد تجاوز قرار می گیرد و به گفته ی خودش برای زنان و دختران دیگر شکایت می کند ولی به خاطر دو پرونده ی مورد اخلاقی در حد حرف زدن با مردان بیگانه، که از زمان دانش آموزی داشته حتی توسط بازجوی پرونده مورد اتهام قرار می گیرد و نزدیکان و آشنایان او را طرد می کنند حتی همسر و پدرش . و در پایان به خاطر عقاید سنتی جامعه و حفظ آبرو از دیدگاه پدر به دست او به قتل می رسد. سبک اجرا و طراحی صحنه مینیمال و کاربردی، طراحی لباس مناسب و توجه به نشانه های بصری و البته موسیقی زنده که بخش های دراماتیک را پوشش می داد و بازی های تاثیرگذار بازیگران نقاط قوت نمایش بود. بعد از اجرا بازخورد خوبی در جشنواره داشتیم چه مخاطبین عام و چه خاص»

بهنام محمدزاده، بازیگر نمایش«سوپ بوقلمون» درباره ی بازی خود در نمایش گفت:«من بازیگر کمدی هستم و کمدی ر خیلی خوب می فهمم.کارگردان متنی که انتخاب کرده بود در خور کار من بود و متن را وقتی خواندم خوشم آمد. این نمایش نمایش تیپیکال است یعنی تمام بازیگرها بر اساس تیپ بازی می کنند و من خودم از بازیگرهای کمدی تیپیکال هستم و خیلی خوب از عهده ی این بازی ها برمی آیم و این امیدواری را به خودم و دوستانم دادم که این کار به جشنواره ی فجر و جشنواره های دیگر راه پیدا می کند  و حرفی برای گفتن دارد، چون این نمایش دیالوگ هایی دارد که  طنزگونه تمام درد جامعه را رو می کند.

از نظر خودم بخش منحصر به فرد کارم، زمانی بود که مونولوگ می گفتم و تنها قسمتی از نمایش بود که خودم حظ می کردم».

اسما حسینی درباره ی بازی خود در نمایش «پلی از جنس شیشه» گفت:«در رابطه با نقشی که در تئاتر پلی از جنس شیشه ایفا کردم باید بگویم که کلیت نقشم در این خلاصه می شد که برای هم جنس های خودم، گاهی اتفاقات ناگواری می افتد که بازگو کردن این مشکلات چه در خانواده و چه در اجتماع ممکن است مشکلات بیشتری را به وجود آورد که در واقعیت نباید چنین باشد و باید جایی این صداها شنیده شود که من به عنوان یک عضو کوچکی از جامعه خواستم پیام این درد را در قالب یک نقش  به گوش سایرین برسانم و بگویم که اجازه بدهیم خانم هایی که مثل «پلی از جنس شیشه» دچار این آسیب اجتماعی شده اند جایی برای دفاع از خودشان داشته باشند. دیالوگ به دیالوگ این نمایش حرف های زیادی برای گفتن داشت».

پارسا ولی عیدی برگزیده موسیقی جشنواره درباره ی متن موسیقی نمایش«پلی از جنس شیشه» گفت:

موسیقی متن نمایش الهام گرفته از موسیقی آلفا و راک بود که ویژه این نمایش ساخته شده بود که در آن سازهایی همچون درامز، بندیر، کاخون، گیتار لید وگیتار نایلون استفاده شد. البته با نوازندگی دوستان عزیزم مهدی ساجدی و عرفان فسنقری که بنده به شخصه این موفقیت را  مدیون این دو عزیز بزرگوار هستم».

 

 

 

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگیری کپچا ...

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا