اجتماعی

پارک ملی سالوک اسفراین

نویسنده : خاتون شریف زاده

پارک ملی سالوک در شمال غربی اسفراین واقع شده است. این منطقه دارای تنوع مطلوبی از گونه های گیاهی و جانوری می باشد.

این منطقه پس از شناسایی و معرفی  به استناد مصوبه شماره 48 در تاریخ 20 / 9 / 1352 شورای عالی حفاظت محیط زیست به عنوان «منطقه حفاظت شده سالوک» انتخاب گردید.

پس از سیزده سال قرق و حفاظت کامل از منطقه که سبب رشد و غنای طبیعی آن گشت در سال 1381 به خاطر ویژگی های باارزش اکولوژیکی آن به سطح «پارک ملی» ارتقاء یافت و در حال حاضر نیز با همین نام تحت کنترل و مدیریت می باشد.

مساحت کل منطقه هفده هزار هکتار است که از کل مساحت، چهار هزار هکتار دامنه سالوک می باشد که زیستگاه جمعیت قابل توجهی از آهو است.

سیزده هزار هکتار مابقی را کوهستان و تپه ماهور تشکیل داده است که در بعضی نقاط پوشیده از جنگل ارس می باشد. از نظر اداری، منطقه تحت مدیریت اداره محیط زیست اسفراین قرار دارد.

پارک ملی سالوک دارای اقلیم نیمه خشک و معتدل است.

و از گونه های گیاهی آن می توان به کلاه میرحسن، گون، زالزالک، زرشک، نسترن وحشی، گوجه وحشی، انجیر، کما، کلاغک، زیره و انواع لاله اشاره کرد.

شرایط توپوگرافی دشتی و کوهستانی، این منطقه را به متنوع ترین زیستگاه های گونه های وحشی در خراسان شمالی تبدیل کرده است.

قسمت شمالی آن زیستگاه حیوانات کوهزی و قسمت جنوبی زیستگاه حیوانات دشتزی می باشد.

هم چنین در این پارک ملی، گونه های مهم جانوری دیگر از جمله پلنگ، گراز، گرگ، روباه، شغال، کفتار، گربه پالاس، سمور سنگی، تشی، کبک، تیهو، چکاوک، انواع سهره، سارگپه، بحری، کفچه مار، افعی و مار آتشی وجود دارند.

روستاهای پیرامون منطقه حفاظت شده سالوک شامل روستاهای گریوان و رختیان در شمال، روستاهای شیرویه ، شیره خان و درتوم در شمال شرقی، روستاهای گرمه و باغی در شرق، روستاهای سارمران، چهاربرج و زاری در جنوب و روستاهای توی، دهک و کلپان در غرب می باشد.

با این توصیفات سالوک یکی از پتانسیل های گردشگری طبیعی شهرستان اسفراین است و روستاهای اطراف این پارک ملی می تواند اقامتگاه هایی برای علاقمندان گردشگری طبیعی باشد.

و کارآفرینی برای جوانان این روستاها به شمار آید.

این در حالیست که بخش اقتصادی مربوط به گردشگری کمترین آسیب زیست محیطی به منطقه را دارد.

و از طرفی می تواند تامین کننده مالی خوبی برای این مناطق هم باشد.

البته قبل از هر تصمیمی در این مورد باید تمام جوانب و زیرساخت ها بررسی شود تا گردشگری طبیعی که اتفاق می افتد هدفمند و سالم پیش برود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگیری کپچا ...

دکمه بازگشت به بالا