اجتماعیاخبار و گزارش

کمک نقدی اسفراینی ها به متکدیان چیزی جز افزایش فقر به همراه ندارد

به گزارش نشریه سپهر اسفراین و به نقل از ایسنا

کارشناس آسیب های اجتماعی اسفراین گفت: بیشتر متکدیان این شهرستان دچار بیماری اعتیاد هستند که کمک مالی به این افراد چیزی جز دامن زدن به افزایش فقر و اعتیاد نیست.

وی در ادامه افزود: مبالغی که مردم با انگیزه خیرخواهی به دست این افراد می رسانند گاها صرف مصرف مواد مخدر و در بسیاری موارد منجر به خرید و فروش موادمخدر توسط آنها در چهارراه ها می شود.

وی با اشاره به این که جمع آوری این افراد توسط مسئولان ذی ربط نیاز به زیرساخت های خاص دارد گفت: حدود هشت ماه پیش ۱۷۰ نفر متکدی و بی خانمان را از سطح شهر جمع آوری و به مرکز استان انتقال دادیم که این امر منجر به پاک سازی چهره شهر از این آسیب اجتماعی شد اما دیری نپایید که این افراد به خیابان ها بازگشتند.

وی علت بازگشت این افراد به تکدی گری را راحتی این کار برای متکدیان خواند و گفت: فردی که عزت نفس خود را از بین می برد و به این کار رو می آورد پذیرش این که در مرکزی تحت درمان ترک اعتیاد و مهارت آموزی قرار بگیرد و بعد از اتمام این دوره به شغل و زندگی که جامعه آن را قبول می کند باز گردد بسیار برایش سخت است مهم ترین دلیل عدم استقبال متکدیان همین موضوع است.

الهامی تصریح کرد: نیمی از رفع این مشکل به مردم باز خواهد گشت، شهروندان باید به این آگاهی برسند که برای ریشه کن کردن این آسیب که به کرامت انسانی ضربه مهلکی وارد می کند به نهادهای حمایتی و سازمان های خیریه که کاملا قابل اعتماد هستند مراجعه کنند و از این طریق کمک های خودشان را به دست نیازمندان واقعی برسانند.

از برکات سفر مقام معظم رهبری، اعتبار ۳۰۰ میلیونی کمپ گردشگری شهر بلقیس
بخوانید

وی افزود: چند سال پیش مرکزی جهت سامان دهی متکدیان و بی خانمانان در شهر تاسیس شد که با وجود عدم استقبال و سو مدیریت منحل شد، به همین منظور درخواست بودجه برای فراهم کردن زیر ساخت را به استانداری داده ایم.

کارشناس آسیب های اجتماعی شهرستان گفت: در آینده نزدیک بزرگ ترین مرکز بی خانمان ها و متکدیان در مرکز استان به بهره برداری می رسد که این افراد از سطح استان جمع آوری و جهت سامان دهی به این مرکز انتقال پیدا خواهد کرد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن