علمی

کوددهی

محمد محمدی

با توجه به زمان مناسب  برای رسیدگی به باغات میوه  به باغداران عزیز توصیه می شود علاوه به توصیه های قبلی مبنی بر هرس و نظا فت باغ اقدام به کود دهی مناسب نمایند.

کود حیوانی شرایط جذب را برای عناصر شیمیایی فراهم می کند اما تمام نیاز گیاه را نمی تواند برآورده کند و این کمبودها باید توسط کود های شیمیایی مرتفع گردد. کود های شیمیایی و دامی لازم و ملزوم یکدیگر هستند و هر دو بایستی در باغات استفاده شوند. توصیه می شود باغداران هر3 سال یک بار اقدام به استفاده از کود حیوانی پوسیده به مقدار 20 تا 30 تن در هکتار کنند.

استفاده از کود های شیمیایی نیز به تنهایی جایگاهی ندارد چرا که حاصل خیزی خاک را دچار مشکل می کند و حالت اسفنجی را از خاک خواهد گرفت لذا بهتر است باغداران محترم برای رسیدن به نتیجه مطلوب و برداشت اقتصادی از باغ از نظرات و راهنمایی کارشناسان مرتبط (خاک شناسی)استفاده نمایند به طور معمول کود دهی  به دو روش سطحی و چالکود انجام می گیرد در روش سطحی کود بر روی خاک پخش شده سپس با خاک مخلوط می گردد الزامیست کود های مورد نیاز مخلوط شده را  در ناحیه ی آبچکان(سایه انداز درخت )  روی سطح خاک پخش کرده سپس با خاک کاملاً مخلوط گردد این کار ضروری می باشد.

علت اینکه در ناحیه سایه انداز کوددهی صورت می گیرد این است که تمام ریشه هایی که فعال هستند

و وظیفه ی جذب مواد غذایی را به عهده دارند در این قسمت می باشند این  روش هزینه کمی دارد ولی دارای معایبی است که نمی شود از آن غافل شد چون احتمال دارد بعضی عناصر مثل فسفر – روی – منگنز در بالای خاک تثبیت شده و گیاه نتواند از آن استفاده کند و مشکلات جذب پیش بیاید بنابراین کود داده شده عملا برای گیاه غیر قابل استفاده خواهد بود به خصوص برای عناصری که  متحرک نیستند یا بسیار کند حرکت می کنند.

یکی دیگر از ایرادات آن این است که در صورت پخش روانآب یا هرزآب هایی که توسط بارندگی های شدید ایجاد می شود کود داده شده توسط روانآب از دسترس گیاه خارج شده و مورد استفاده گیاه قرار نمی گیرد و وارد آبهای زیرزمینی شده و باعث تخریب محیط زیست می شود بعضی عناصر نیز در اثر تابش خورشید تصعید شده واز دسترس گیاه خارج می گردد و یا اینکه در جاهایی که فاصله ی درختان خیلی زیاد است آفتاب خوری زیاد بوده و رشد علف هرز نیز صورت می گیرد وکود داده شده صرف تغذیه علف هرز شده و به شدت می تواند با درخت در جذب مواد غذایی رقابت داشته باشد. لذا حذف علف های هرز ضروریست در این روش بهتر است نیمی از کود را در نیمه دوم اسفند و نیم دیگر در اردیبهشت ماه به درخت داده شود.

یکی  دیگر از روش های  کوددهی روش جایگذاری و یا همان چالکود است

که نسبت به پخش سطحی مزایای بیشتری دارد بسته به اندازه درخت تعدادی چاله دور درخت در قسمت بیرونی یک سوم سایه انداز از درختان تعداد ۴ تا ۶ چاله به عمق ۴۰ تا ۵۰ سانتی متر و قطر۳۰ تا ۵۰ سانتی مترحفر می کنیم که توسط کودهای شیمیایی و دامی مخلوط شده پر می شود کود دامی بایستی کاملاً پوسیده باشد و زمان مناسب جهت کوددهی در این روش  اواخر زمستان است. میزان توصیه شده ی کود دامی و نکاتی که  در مورد چالکود و کوددهی سطحی به درختان میوه باید رعایت شود این است که از پخش سطحی کودهای شیمیایی در پای درختان میوه اجتناب شود. زمان مصرف کودهای شیمیایی در اواخر زمستان یا اوایل بهار است. محلول پاشی با کودهای توصیه شده در زمان مناسب باعث افزایش کیفیت میوه خواهد شد.

بهترین روش کود دهی در باغات استفاده از روش چالکود می باشد.

مخلوط کودهای شیمیایی توصیه شده وکود دامی پوسیده را بر اساس آزمون خاک و با توصیه های کارشناسان آب وخاک برای هر اصله درخت را داخل چاله های حفر شده بریزید .با لگد کوب کردن کود در داخل چاله تا حدی آن را بفشارید و در صورت نشت مجدداً کود را به آن اضافه کنید تا هم سطح خاک شود. در هنگام آبیاری بایستی چاله های کود گذاری شده حتما آبیاری شود و از خشکی توده کود دامی در داخل چالکود بپرهیزید. هر سال نشست کود در داخل چاله را با کود دامی جبران کنید. از مصرف کودهای شیمیایی به صورت بی رویه خودداری کرده و سعی گردد مصرف کودها بر اساس آزمون خاک، برگ و میوه صورت گیرد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگیری کپچا ...

دکمه بازگشت به بالا