اخبار و گزارش

کوهنوردان مفقود نخواهند شد

گزارشگر : سارا لعل بهمن

یک مخترع جوان اسفراینی گفت : طرح دستکش الکترونیکی حرارتی هوشمند یک راهکار مهم و قابل اجرا جهت پیشگیری از مفقود شدن وآسیب رسیدن به دست کوهنوردان  در برودت هوا است.

امیرعباس محمدی کوشکی در گفتگو با خبرنگار نشریه سپهر اسفراین اظهار کرد : سالانه تعداد زیادی از کوهنوردان در ارتفاعات مفقود می شوند که عملیات امداد و نجات برای پیدا کردن نقطه ی استقرار آن ها به خصوص در فصل سرما مشکل آفرین است به همین منظور دستکش الکترونیکی حرارتی طراحی کردیم تا کوهنوردان با امنیت بیشتر به این مناطق بروند.

وی در خصوص قابلیت های این اختراع بیان کرد : دستکش هوشمند الکترونیکی حراتی در درمای منفی ۴۰ درجه جهت تعادل دمای دست و جلوگیری از یخ زدی در برودت هوا فعال میشود ، این دستکش  دارای سنسور نبض برای چک کردن علائم حیاتی بدن است که درصورت تشخیص مشکل اطلاعات را به سامانه  مشخصی منتقل میکند؛ مجهز بودن به صفحه ی اندروید و داشتن امکانات کامل یک تلفن همراه از دیگر ویژگی های این محصول است.

محمدی کوشکی افزود : یافتن محل مفقود شدگان در کوهستان دشوار و دربرخی از موارد نیروهای امداد ونجات را هم گرفتار باد و بوران کرده است در این دستکش  GPS   طراحی شده تا نقطه ی دقیق مفقودین را به سامانه انتقال داده و روند یافتن آن ها را تسهیل کند.

وی با اشاره به اینکه تولید این محصول برای استان اشتغال زایی خوبی خواهد داشت تصریح کرد: بازار این محصول وجود دارد اما در بخش سرمایه گزاری ضعیف هستیم اگر این طرح به تولید انبوه برسد به تنهایی در بازار استان خراسان شمالی برای حداقل صد نفر اشتغال می آفریند.

وی با اشاره به نیاز مخترعین به حمایت مسئولین اذعان کرد :امروزه با وفور ایده ها، طرح ها واختراعات جوانان کشور به خصوص در بین دانشجویان و دانش آموزان رو به رو هستیم؛ تنها ثبت اختراع وتقدیم لوح تقدیر کافی نیست ایدها نیاز به حمایت دولت و مسئولین دارند تا به ثمر بشنید و وارد بازار شوند، هر اختراع بایددوای دردی در جامعه باشد وسبب رفاه مردم بیشتر شود.

مبتکر اسفراینی در پایان اذعان کرد: مخترع جوانی که سرمایه اش به تفکر و تخصص و تلاشش محدود میشود باید مورد حمایت دولت قرار گیرد اگر یاری نشود برای به تولید رساندن یک طرح چندین سال باید دوندگی کند درصورتی که با پشتیبانی دولت ،مسئولین و سرمایه گزاران  با یک بازه ی زمانی یک ساله توانایی ساخت محصول مورد نظر و عرضه ی آن به بازار را پیدا میکند ضمن اینک در کنار خود عده ی قابل توجه ای را به کار خواهد گرفت.

گفتنی است امیر عباس محمدی کوشکی مخترع و مبتکر اسفراینی متولد ۱۳۷۷ بنیان گزار گروه فناورانه کیمیا شرکت صحت سگال ،جوان برتر در حوزه ی اختراعات و ابتکارات سال ۹۷ ،دارای ۳۰ اختراع ، رتبه ی برتر اولین ایده ی بازار سلامت دانشگاه صنعتی امیر کبیر درسال ۹۶ (تحت نظر واحد فناورانه مرکز رشد اسفراین ) و … است.

 

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .

بستن
بستن