اخبار و گزارش

کوه نوردی ورزشی مفرح و انسان ساز است

ارسالی از : خانم محدثه لعل عوض پور

در کوه نوردی همبستگی، انسجام و یک دلی را می آموزی تا در بلندی ها مغرور نشوی و با گرفتن دست دیگری وکمک کردن، او را به نقطه بالاتر از محلی که خود ایستاده ای برسانی و با رشد این اخلاقیات هنگامی که به نوک کوه می رسی حس آزادی و نزدیکی به خداوند را قطعا تجربه خواهی کرد. حال با این توصیفات به سراغ یکی از بانوان کوه نورد شهرمان رفته ایم و با او مصاحبه ای به شرح ذیل داشته ایم.

-خودتان را معرفی کنید و چگونگی تشکیل تیم کوه نوردی بانوان را توضیح دهید؟

مریم کریمی هستم بنیانگذار تیم کوه نوردی بانوان اسفراین که در تاریخ 16 اردیبهشت 1375 هجری شمسی با همراهی ۳تن از بانوان بسیار توانا و با اخلاق، کوه نوردی را شروع کردیم و برای نخستین بار موفق به صعود کوه جاج وچشمه جاج شدیم .

-آیا قبل از ورزش کوه نوردی مشغول ورزش دیگری بودید؟ چگونه شد که تصمیم گرفتید تیم کوه نوردی را در اسفراین برای بانوان پایه گذاری کنید؟

بنده علاقه وافری به ورزش داشتم برای همین به مدت چند سال در ورزش آمادگی جسمانی فعالیت داشتم. عشق وعلاقه به ورزش کوه نوردی از همان سنین کودکی در من وجود داشت واین امر به خاطر وجود برادرانم آقایان ابراهیم و مجید کریمی بود زیرا آنها به صورت جدی و با پشتکار زیاد به این ورزش می پرداختند و من همیشه دوست داشتم همانند آنها به کوه نوردی مشغول شوم . بعد از ازدواج متوجه شدم که همسرم (آقای غلامحسین نجومی) نیز به ورزش کوه نوردی علاقه دارد و این نقطه شروع برای من بود. با همراهی همسرم و پشتیبانی برادرانم به این ورزش مفرح روی آوردم وب ا مطرح کردن این برنامه(تیم کوه نوردی) با رئیس تربیت بدنی وقت و اعلام رضایت از سمت ایشان با گروهی ۳نفره به چشمه جاج وکوه جاج صعود کردیم واینگونه استارت کوه نوردی بانوان در اسفراین زده شد.

-کوه نوردی به صورت انفرادی لذت بیشتری دارد یا گروهی؟

ورزش کوه نوردی به خصوص برای بانوان به لحاظ امنیت بیشتر باید گروهی انجام گیرد، چرا که در کوه نوردی گروهی با هم فکری وتبادل نظر، می توان صعود بهتری را تجربه کرد.

اگر صعودهای دیگری تیم کوه نوردی بانوان داشته است بیان کنید؟

بعد از رفتن به جاج به علت عدم آمادگی بانوان، مشوقشان شدم تا در باشگاه آمادگی جسمانی ثبت نام کنند تا علاوه بر سلامتی، آمادگی لازم را برای کوه نوردی کسب کنند در سالهای اول که فقط کوه های سمت حسن آباد و قزاقی و جاج را می پیمودیم. تا اینکه به همراه برادرانم و یک تیم ۳۰نفره که من تنها بانوی تیم بودم به سمت آلبلاغ کوه نوردی کردیم. از سال۸۰به بعد با همراهی بانوان با تیمی منسجم تر کوه نوردی را ادامه دادیم.

-ایستادن در نوک کوه یا قله چه احساسی دارد؟

وقتی به دامنه کوه قدم می گذارید عاملی که باعث تشویق یک کوه نورد به سمت جلو می شود، رسیدن به نوک قله است و این امر سبب می شود که سختی راه را به جان خریده و تحمل کنید و آن هنگام که به نوک قله می رسید احساس می کنید به خدا نزدیک تر شده اید و احساس سبکی و رها شدن و حس پرواز را تجربه می کنید.

-از فراز ونشیب های کوه نوردی و تلخی وشیرینی صعود بگویید؟

هر تیم کوه نوردی یک سرپرست دارد که تصمیم های تیم را می گیرد وعلاوه بر سرپرست وجود جلودار(راه بلد)، میان دار و عقب دار برای تیم الزامی است. که از همه اینها مهمتر وجود جلودار یا همان راه بلد است چرا که اگر اطلاعات کافی درباره ی راه نداشته باشد وکوه و مسیر هایش را نشناسد قطعا باعث سردرگمی تیم شده و این عامل باعث دل سرد شدن اعضای تیم می شود. تا سختی راه نباشد کوه نورد نمی تواند طعم شیرین موفقیت که همان صعود قله است را بچشد.

-از نظر شما هدف کوه نوردی چیست؟

به نظر من حس خوش بینی و روحیه خوب و حفظ انسجام از اهداف کوه نوردی است.

از نظر شما یک کوه نورد باید چه خصوصیاتی داشته باشد؟

اخلاق خوب، انتقاد پذیری، روحیه ی خوب و بالا، منظم بودن، پشتکار داشتن، هم دل بودن و مایوس نشدن از خصیصه های یک کوه نورد است.

-برای یک کوه نوردی یک روزه حداقل امکانات لازم چه باید باشد؟

برای کوه نوردی یک روزه داشتن یک کفش مناسب با کف آج دار و یک کوله با وزن مناسب، لباس گرم، آذوقه کم حجم، مقوی و ظرف غذا کفایت می کند.

-چه آرزویی دارید و چه برنامه هایی برای آینده تیم کوه نوردی دارید و آینده تیم کوه نوردی بانوان را چطور می بینید؟

همیشه دوست داشتم صعود به دماوند داشته باشم، بارها به دامنه دماوند رفته ام اما متاسفانه موفق به صعود نشده ام. تمایل زیادی به برپایی همایش هایی جهت جمع کردن گروه های کوه نوردی و استفاده از نظرات آنها دارم تا انسجام بیشتری در بین گروه های کوه نوردی صورت گیرد و با وجود این برنامه و تحقق آن آینده ی کوه نوردی را بسیار روشن می بینم.

-چه انتظاراتی از مسئولین دارید؟

ضمن تشکر از نشریه سپهر که زمینه ی این مصاحبه را فراهم آورد از مسئولین و روسای اسبق و حال اداره ورزش و جوانان کمال تشکر را دارم و از مسئولین مربوطه انتظار دارم همکاری های لازم را با گروه های کوه نوردی داشته باشند و از تیم کوه نوردی حمایت کنند زیرا ورزش کوه نوردی تنها ورزشی است که نه برای آنها هورا می کشند و نه کاپ قهرمانی هدیه می دهند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگیری کپچا ...

دکمه بازگشت به بالا