اخبار و گزارش

گفت و گو با نماینده های شورای کارگری مجتمع فولاد و لوله گستر

خاتون شریف زاده

امیری: کارگر باید زنده باشد تا خوب کار کند

طالبی: ورود به مسائل سیاسی کشور لازمه جامعه کارگری است

گفت و گوی دوهفته نامه سپهر اسفراین به مناسبت روز جهانی کارگر با موضوع بررسی مشکلات جامعه کارگری و اهداف شورای کارگری با نماینده های شورای کارگری مجتمع فولاد و لوله گستر اسفراین انجام شد.

به گزارش خبرنگار سپهر اسفراین، داوود امیری، نماینده شورای کارگری مجتمع فولاد، با حضور در دفتر نشریه سپهر، به بررسی مشکلات کارگران و اهداف شورای کارگری پرداخت.

نماینده شورای اسلامی کار مجتمع صنعتی اسفراین در ابتدا با اشاره به اهداف تشکلات کارگری که سه هدف مهم امنیت، تأمین معاش و تشکل یابی برای کارگران را دنبال می کند گفت:

بنده ۱۱ سال است که عضو شورای اسلامی کار مجتمع صنعتی اسفراین هستم

و وقتی فعالیت شورای کارگری را شروع کردم فقط قند شیروان دارای شورا بود و خیلی از کارگاه ها نسبت به تشکیل شورای کارگری مقاومت می کردند.

وی با اشاره به این موضوع که همه مشکلات کارگران افزایش دستمزد نیست بلکه قدرت خرید آنها اهمیت بیشتری دارد گفت:

افزایش دستمزد کارگران در ایجاد فضای امن برای آنها به کارفرما هم برای تولید بیشتر کمک می کند.

کارفرمای اصیل و کاردان تصور این را ندارد که افزایش دستمزد کارگر مشکل ساز است، کارگر باید زنده باشد، رفاه داشته باشد که بتواند خوب کار کند.

نماینده شورای کارگری مجتمع فولاد با اشاره به این مطلب که در قانون فعلی انجمن های صنفی و انجمن های اسلامی کار، از نظر قانونی برای فعالیت های سیاسی ممنوع نیستند افزود:

ما معتقد نیستیم که تشکیلات کاری ما سیاسی باشد چون ضررزننده است، اما کارگران ما باید بینش سیاسی داشته باشند تا انتخاب های درستی انجام دهند.

امیری با اشاره به اینکه کارگران با خصوصی سازی مخالف نیستند خاطرنشان کرد:

خصوصی سازی و واگذاری ها در ایران بیشتر تبانی است تا خصوصی سازی اصولی و شرکت های خصولتی هم مربوط به یک جمع نیست و تکلیف مشخصی را ندارد.

سهام ها اگر درست و به اهل واگذار شود باعث پیشرفت می شود مثلاً سهام های لوله گستر و مجتمع فولاد به کارگران همان شرکت ها واگذار شود بر اساس اصل ۴۴.

وی تصریح کرد:

صندوق بزرگ تأمین اجتماعی که مربوط به جامعه بزرگ کارگری است بایستی مدیریت و تصمیم گیری های کلان آن به کارگران واگذار شود تا قبل از اینکه با تصمیمات غلط شاهد ورشکستگی و ایجاد یک بحران جبران ناپذیر باشیم.

عباس طالبی، نماینده شورای کارگری شرکت لوله گستر اسفراین در گفت و گوی تلفنی با اشاره به اینکه پیگیری مسائل کارگری خود به خود، خواسته یا ناخواسته به مسائل سیاسی مرتبط است گفت:

ورود به مسائل سیاسی کشور لازمه جامعه کارگری است تا بتواند در محیط کار و تولید فعالیت بهتری داشته باشد.

وی ادامه داد:

در همه دنیا احزاب کارگری وجود دارند و بسیار قوی عمل می کنند اما احزاب کارگری در ایران با دیگر کشورها متفاوت است و متأسفانه جایگاه قوی و تاثیر گذاری ندارند و در حوزه فعالیت برای کارگری اقداماتی انجام داده اند اما رضایت بخش نبوده است.

نماینده شورای کارگری شرکت لوله گستر در خصوص، خصوصی سازی گفت:

خصوصی سازی در ایران دچار مشکل است و مانند یک کشتی به گل نشسته است که هیچ حرکتی نداشته و ندارد.

وقتی به بهانه کوچک سازی دولت، بحث خصوصی سازی مطرح شد، شرکت های دولتی که خصوصی شدند بعد از مدتی با مشکل مواجه شدند.

خصوصی سازی در ایران در مسیر قانونی و بهبود قرار نگرفته و نخواهد گرفت.

به جای واگذاری، دولت باید از تولید داخلی حمایت، و از ورود کالاهای مشابه به داخل ایران جلوگیری کند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگیری کپچا ...

دکمه بازگشت به بالا