فرهنگی و ادبی

گل به جای موشک

رضا ارغیانی( كارشناس ارشد هنرهاى نمايشى)

به نام خداوند خورشيد و ماه

كاش عشق در جهان حكمفرما مى شد.

كاش كشورها به جاى موشك، براى هم گل پرتاب مى كردند.

كاش القاعده در ١١ سپتامبر  ٢٠٠١ به آمريكا گل پرتاب مى كرد. كاش آمريكا به عراق و افغانستان، كاش رژيم صهيونيستى به فلسطين، و كاش عربستان به يمن گل پرتاب مى كرد. كاش ايران و عراق هم، هشت سال براى هم گل پرتاب كرده بودند.

كاش سازمان ملل تمامى كشورها را مكلف به پرتاب گل به ديگر كشورها مى كرد. آن وقت همه ى كشورها موظف بودند گل بكارند.

لذا دنيا گلستان مى شد.

كاش در تقويم جهانى يك روز به نام «روز عشق ورزى به جهانيان» ثبت مى شد،

و در آن روز مردمِ دنيا مشتاقانه با شاخه اى گل به خيابان ها مى آمدند و براى دولت و ملت ديگر كشورها آروزى بهروزى مى كردند.

بذر صلح در جهان مى پاشيدند.

مهرافشانى مى كردند. مثلا ما ايرانيان مى گفتيم زنده باد ژاپن، زنده باد آلمان.

چرا كه سال ها از توليدات مرغوب شان بهره برده ايم. و بالتبع برخى كشورها مى گفتند زنده باد ايران، با اين فرش هاى دستبافش. چه دلنشين!

در آن صورت داعش نبود. و اگر بود، به شهرهاى مختلف عراق و سوريه مى رفت، مردها را صف مى كرد و به هر كدام يك شاخه گل اهدا مى كرد.

در آن صورت گل به جاى اسلحه بيشترين سود اقتصادى را در جهان از آنِ خود مى كرد.

در آن صورت آژانس بين المللىِ پرورش و پرتاب گل از گلخانه هاى ما در نطنز و فردو بازديد می كرد و پايبندى ايران به تعهداتش در خصوص توليد بيش از پيش گل را تاييد مى نمود.

در آن صورت هلند در جهان و محلات در ايران، الگو مى شدند. چه لطافتى بر جهان حاكم مى شد!

در آن صورت سران كشورها در مجمع عمومى سازمان ملل در نيويورك گرد هم مى آمدند و درباره ى شيوه هاى نوين پرورش و پرتاب گل، تبادل نظر مى كردند.

در آن صورت نه كسى به حرف هاى رییس جمهور آمریکا مى خنديد، و نه كسى تالار مجمع را قبل از سخنرانى رییس جمهور ایران ترك مى كرد.

در آن صورت صبح ها كه مى رفتيم حياط، مى ديديم يك شاخه گل، مثلا از بلغارستان پرتاب شده و در لا به لاى شاخه هاى درخت آلبالو عطرافشانى مى كند. در آن صورت ايران هم مثلا به مناسبت روز بزرگداشت حافظ شيرازى، سرتاسر گيتى را گلباران مى كرد.

خداى من…

حتى تصورش هم انسان را شادمان مى كند. به اميد جهانى عارى از سِلاح و مملو از صَلاح. هرچند چنين جهانى هرگز نبوده و نخواهد بود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگیری کپچا ...

دکمه بازگشت به بالا