فرهنگی و ادبی

گل به جای موشک

رضا ارغیانی( كارشناس ارشد هنرهاى نمايشى)

به نام خداوند خورشید و ماه

کاش عشق در جهان حکمفرما مى شد.

کاش کشورها به جاى موشک، براى هم گل پرتاب مى کردند.

کاش القاعده در ١١ سپتامبر  ٢٠٠١ به آمریکا گل پرتاب مى کرد. کاش آمریکا به عراق و افغانستان، کاش رژیم صهیونیستى به فلسطین، و کاش عربستان به یمن گل پرتاب مى کرد. کاش ایران و عراق هم، هشت سال براى هم گل پرتاب کرده بودند.

کاش سازمان ملل تمامى کشورها را مکلف به پرتاب گل به دیگر کشورها مى کرد. آن وقت همه ى کشورها موظف بودند گل بکارند.

لذا دنیا گلستان مى شد.

کاش در تقویم جهانى یک روز به نام «روز عشق ورزى به جهانیان» ثبت مى شد،

و در آن روز مردمِ دنیا مشتاقانه با شاخه اى گل به خیابان ها مى آمدند و براى دولت و ملت دیگر کشورها آروزى بهروزى مى کردند.

بذر صلح در جهان مى پاشیدند.

مهرافشانى مى کردند. مثلا ما ایرانیان مى گفتیم زنده باد ژاپن، زنده باد آلمان.

چرا که سال ها از تولیدات مرغوب شان بهره برده ایم. و بالتبع برخى کشورها مى گفتند زنده باد ایران، با این فرش هاى دستبافش. چه دلنشین!

در آن صورت داعش نبود. و اگر بود، به شهرهاى مختلف عراق و سوریه مى رفت، مردها را صف مى کرد و به هر کدام یک شاخه گل اهدا مى کرد.

در آن صورت گل به جاى اسلحه بیشترین سود اقتصادى را در جهان از آنِ خود مى کرد.

در آن صورت آژانس بین المللىِ پرورش و پرتاب گل از گلخانه هاى ما در نطنز و فردو بازدید می کرد و پایبندى ایران به تعهداتش در خصوص تولید بیش از پیش گل را تایید مى نمود.

شیخ احمد ذاکر گورپانی | مشاهیر شهرستان اسفراین
بخوانید

در آن صورت هلند در جهان و محلات در ایران، الگو مى شدند. چه لطافتى بر جهان حاکم مى شد!

در آن صورت سران کشورها در مجمع عمومى سازمان ملل در نیویورک گرد هم مى آمدند و درباره ى شیوه هاى نوین پرورش و پرتاب گل، تبادل نظر مى کردند.

در آن صورت نه کسى به حرف هاى رییس جمهور آمریکا مى خندید، و نه کسى تالار مجمع را قبل از سخنرانى رییس جمهور ایران ترک مى کرد.

در آن صورت صبح ها که مى رفتیم حیاط، مى دیدیم یک شاخه گل، مثلا از بلغارستان پرتاب شده و در لا به لاى شاخه هاى درخت آلبالو عطرافشانى مى کند. در آن صورت ایران هم مثلا به مناسبت روز بزرگداشت حافظ شیرازى، سرتاسر گیتى را گلباران مى کرد.

خداى من…

حتى تصورش هم انسان را شادمان مى کند. به امید جهانى عارى از سِلاح و مملو از صَلاح. هرچند چنین جهانى هرگز نبوده و نخواهد بود.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن