گردشگری و محیط زیست

باغشگرد روستای خفته در دل تاریخ

علی اصغر طاهری صفی آبادی (دانشجوی دکتری تاریخ ایران بعد اسلام)

باغشجرد و یا باغشگرد، روستایی از توابع بخش بام و صفی آباد، شهرستان اسفراین در استان خراسان شمالی است این روستا در 19 کیلومتری شمال شرق شهر صفی آباد دارای موقعیت کوهپایه ای در دامنه  جنوب شرقی کوه هزار دره و همچنین در جنوب غرب کوه آهن نرد و در شمال کوه لکی واقع شده است.

جمعیت روستا 265 خانوار بر مبنای سرشماری 1395 می باشد.

مردم روستا از نظر مذهبی صد در صد شیعه اثنی عشری و زبان رایج مردم که در میان همه مصطلح است ترکی می باشد و از لحاظ نژادی جزء اقوام ترک گرایلی و از شاخه بغایری محسوب می شوند  .

پیشینه تاریخی باغشگرد:

درباره پیشینه تاریخی باغشگرد با توجه به آثار و احوال موجود در روستا و براساس اسناد به دست آمده پیشینه آن را به قبل از اسلام می توان مرتبط دانست و گواه این مساله وجود آثار تاریخی ثبت شده ملی در این روستا می باشد که  از آن نمونه می توان به سه اثر تاریخی اشاره داشت.

از میان این آثار تعداد یک بنا مربوط به ایران باستان و دو اثر آن متعلق به دوره ایران اسلامی می باشد که همگی به ثبت ملی هم رسیدند.

اولین اثر ثبت شده این روستا، به شماره ثبت 21227 متعلق به دوره اشکانیان تا قرون ششم و هفتم هجری قمری، قبرستان گبر باغشجرد است.

این قبرستان دقیقا بر اساس موازین قبر های ایرانیان دوره باستان بنا شده و از لحاظ معماری منطبق بر آثار به جای مانده از آن دوران است.

به این معنی که این بنا دارای طاقی قوسی شکل بوده و در رو به روی دره ای به دور از منطقه سکونت روستا واقع شده است.

گبر افرادی هستند که دینی به جز اسلام دارند و شامل زرتشتیان و ساکنان باستانی ایران می شدند که اغلب مهر پرست بودند و به میترا اعتقاد داشتند.

اثر بعدی تاریخی به جای مانده در این روستا حمام تاریخی روستای باغشجرد است این حمام از لحاظ قدمت به دوره تیموری و یا صفوی می رسد که در آن بخش های اصلی حمام شامل سر بینه، بینه، خزینه وگرمخانه موجود است.

و اما اثر سوم این روستا آرامگاه شاهزاده محمد باغشجرد است که  از لحاظ موقعیت مکانی در كنار حمام و قنات قديمي واقع شده است. اين آرامگاه از جمله بناهاي ايواني است و از لحاظ قدمت به دوره صفویه می رسد و با شماره 5950 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

باغشجرد به عنوان روستایی تاریخی در منطقه بام و صفی آباد شهرستان اسفراین می تواند نمونه ای از صدها منطقه تاریخی این مرز و بوم باشد.

که با کمک و همراهی مسئولان امر می تواند به عنوان قطبی فرهنگی مذهبی با توجه به پیشینه تاریخی آن به دیگران شناخته شود امید است با هر چه بیشتر شناختن این منطقه زیبا و بکر تاریخی بتوانیم در جذب گردشگر و در مرحله بعد توریست گامی برداریم .

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگیری کپچا ...

دکمه بازگشت به بالا