اخبار و گزارش

تخلفات پارلمان شهری از قانون

حضور اعضای شورای شهر در کاروان های تبلیغاتی برخی از کاندیداها

با نزدیک شدن به انتخابات یازدهمین دوره ی مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری، فعالیت احزاب، گروه های سیاسی و کاندیداها افزایش یافته است.

این در حالی است که مسئولان وزارت کشور و مجریان انتخابات نیز به همه هشدار داده اند.

و از شهروندان خواسته اند تا مهمترین مصادیق تخلفات و جرایم انتخاباتی که شامل استفاده از امکانات دولتی و موسسات عمومی وابسته به دولت به نفع کاندیدای خاص، تخریب، توهین و افترا به کاندیدای رقیب، تبلیغ علنی و غیرعلنی استانداران، فرمانداران، بخشداران و سایر مدیران اجرایی به نفع کاندیدای خاص، اظهارات تهدیدی و تخریبی کاندیداها، ستادها و طرفداران آنها علیه یکدیگر، فعالیت و مداخله تبلیغاتی اعضای شورای اسلامی شهر و روستا به نفع کاندیدای خاص، ارسال پیامک تهدید و تطمیع به نفع کاندیدای خاص، سوء استفاده احتمالی مسئولان استانی و محلی از مقام و جایگاه اداری خود به نفع یا بر علیه کاندیدای خاص است را گزارش دهند. بر اساس قانون آنچه کاندیداها می توانند در حال حاضر انجام دهند برگزاری جلسات هم اندیشی بدون های و هوی، لشگرکشی و تبلیغات علنی برای برنامه های آینده ی خودشان در انتخابات است. با آن چه ذکر شد در حال حاضر، در مقطع زمانی که ما قرار داریم حضور بعضی از اعضای شورا را در کاروان های تبلیغاتی بعضی از کاندیداها شاهدیم. حضور دو عضو شورای شهر «ط.ر» و «ش. ش» در جلسات کاندیدای خاص و حمایت علنی خود از کاندیدای خاص، خود یکی از این تخلفات محسوب می شود. رییس شورای شهر اسفراین هم که در جلسات دو نفر از کاندیداها دیده شدند و عکس های آن در فضای مجازی از سوی حامیان منتشر گردید، ادعا کردند که در همه جلسات کاندیداها شرکت می کنند و ما هم چنان منتظر شرکت ایشان در جلسات کاندیداهای دیگر هستیم!

در فضای مجازی هم اوضاع به روال عادی نیست و کاندیداها در این فضا تبلیغات بیشتر و گسترده تری در حال حاضر انجام می دهند. و جدال در این فضا بسیار بیشتر از فضای واقعی است. گروه های مجازی تشکیل داده شده توسط حامیان کاندیداها در حالی پیش می رود که افرادی که هیچ هویتی از آنها مشخص نیست در این گروه ها شروع به هتاکی و بداخلاقی در جهت تخریب کاندیداهای رقیب خود می کنند و از طرفی به محض این که افرادی که با آنها مخالفت می کنند و بر خلاف میل آنها حرفی می زنند سریع حمله ور می شوند و او را حذف می کنند.

ناظران امنیتی و انتخاباتی واکنش هایی که تا به حال نشان داده اند بدین شرح است. فرمانده ی نیروی انتظامی شهرستان درباره ی تخلفات انتخاباتی گفته است:«اشرافیت و سیاست کاری در مجموعه ی اقدام گر وجود دارد و قوانین بازدارنده خوبی در نظام مشخص شده است اگر برخوردی انجام نمی شود و برخی مواقع مراعات فرد را داریم به دلیل این است که فضای شور انتخابات از بین نرود». و همچنین دادستان عمومی و انقلاب شهرستان اسفراین نیز گفته است:«به هیچ وجه قصد برخورد قضایی و پرونده سازی برای کسی نداریم اما اگر فضا به سمت و سویی برود که نتوان آن را کنترل کرد طبق مصادیق جرائم فضای مجازی با آن برخورد قضایی خواهیم کرد».

شایان ذکر است که بگوییم مطابق ماده 65 قانون، اقدامات ذیل در فعالیت های تبلیغاتی توسط نامزدها، احزاب، گروه ها و اشخاص حقیقی و حقوقی جرم است و متخلفان مجازات می شوند.

 1. اقدامات مغایر امنیت ملی نظیر تفرقه قومی و مذهبی.
 2. دادن وعده های خارج از اختیارات قانونی توسط نامزدها.
 3. هر گونه تخریب، هتک حرمت و حیثیت نهادها، افراد و یا نامزدها از سوی نامزدهای انتخاباتی.
 4. نوشتن، اظهار و انتشار مطالبی که در قوانین مربوطه جرم شناخته شده است.
 5. دیوارنویسی
 6. تخریب یا پاره کردن عکس و دیگر آثار تبلیغاتی نامزدها در مهلت قانونی تبلیغات که در محل های مجاز الصاق شده و یا قرار گرفته باشد.
 7. نصب یا توزیع کلیه اقلام و آثار تبلیغات انتخاباتی تهیه شده بدون رعایت مفاد این قانون و فاقد نام و هویت تهیه کننده.
 8. استفاده از آثار تبلیغاتی متضمن موارد مغایر عفت عمومی و یا موازین شرعی.
 9. اخلال و برهم زدن اجتماعات و سخنرانی های قانونی و تعرض به ستادهای انتخاباتی نامزها.
 10. استفاده از کاروان های تبلیغاتی و استفاده از بلندگو در خارج از محیط سخنرانی.
 11. استفاده از حمایت و امکانات بیگانگان اعم از مالی و غیرمالی در تبلیغات و فعالیت های انتخاباتی.

در تبصره ی 1 این ماده آمده است: انجام هر یک از موارد فوق که از طریق شبکه های اجتماعی و فضاهای مجازی امکان وقوع دارد حسب مشمول مجازات مربوطه می باشد.

در تبصره ی2 این ماده آمده است: گزارش هر گونه تخلف از ضوابط تبلیغات موضوع این قانون توسط هیات اجرایی حوزه ی انتخابیه اصلی بررسی و در صورت اثبات تخلف موضوع به رییس ستاد مرکزی نامزد تذکر داده می شود و هم زمان موضوع به هیات نظارت حوزه ی انتخابیه ارجاع می گردد.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگیری کپچا ...

دکمه بازگشت به بالا