فرهنگی و ادبی

غذاهای کردی

ارسال توسط : خانم مهرانه مژدکانلو

حالا که مادربزرگ در بستر بیماری بود و حال این روزهایش حکایت از آن داشت که مشغول نوشیدن آخرین جرعه های جام حیات است، باید بیشتر کنارش می بودم و به صحبت هایش گوش می دادم.

او همیشه عاشق تعریف کردن خاطره ی روزهای دورش بود.کنار تختش نشستم و خواستم باز هم برایم بگوید.

با گویش شیرین کرمانجی گفت (زه چه ساته به وه ژم؟)

خواستم از غذاهایی بگوید که هنوز هم مزه شان برای پدرم زنده بود و درعین سادگی برایش محبوب ترین غذاهای دنیا بودند و یادآور روزهای شیرین کودکی.

با چشیدن غذاهای مادربزرگ و کمی تحقیق می شد به روشنی دریافت که کردهای خراسان علیرغم دوری چهارصد ساله از سرزمین مادری خود، وارث یکی از کهن ترین فرهنگ های خوراک می باشند و با وجود این که در طی کوچ و سالیان طولانی زندگی در مجاورت دیگر اقوام خراسان، از فرهنگ آنها تاثیر پذیرفته و دستخوش تغییراتی گشته اند.

اما زنان کرد که همیشه در میدان های جنگ حضورداشته اند و از ارزش ها و حریم خود دفاع کرده اند در این بخش از فرهنگ نیز، پاسدار شناسه های هویتی و تاریخی خود بوده اند، به گونه ای که از نظر اسم، فلسفه و شیوه پخت به کردهای منطقه زاگرس و کردستان شباهت بسیاری دارد و می شود به روشنی دریافت که حفظ اصالت این غذاها همچنان ادامه داشته است و حالا بعد از گذشت صدها سال دوری، من همان «فتیر مسکه» و «کشکی» را می خوردم که مادرش، ریحان بانو به مادربزرگم یاد داده بود و او هم از مادرش آموخته بود.

این غذاها به خوبی حکایت از پیشه اجدادی کردها یعنی کشاورزی و دامپروری دارند و همچنین مناسب با اقلیم آب و هوایی خاص منطقه زندگی آنهاست.

غذاهایی با طبع گرم و همچنین مواد اولیه ای که محوریت آنها مشتقات دامی و محصولات کشاورزی نظیر گندم و جو است. از دیگر غذاهایی که در میان کردهای خراسان محبوب و مرسوم است «گرمی گه نم، ده و که لی شیربرنج، شووروا» می باشد که مطمئنم این نام ها برای اکثر شما خوانندگان کرد یادآور روزهای کودکی و عطرغذاهای مادر است. مادرانی که همه مدافعان هویت و فرهنگ اصیل کردی بودند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگیری کپچا ...

دکمه بازگشت به بالا