اجتماعی

ماراتون نابغه پروری

ارسال شده توسط : خانم سولماز یارشیر 

با شروع تابستان استرس والدین هم شروع می شود.

تلاش برای ثبت نام کلاس های آموزشی و هجوم والدین به موسسات، پدیده ای شایع است.کلاس های زبان، موسیقی، هنری، ورزشی و….

خیلی از  پدر و مادر ها نگران هستند و دائم در حال مقایسه هستند.

« وای فرزند دوستمان سه ساله است و ترم ۴ زبان است و هنوز دختر ۵ساله ما کلاس زبان نرفته است، وای بچه ی فلانی تمام میوه ها و رنگ ها را به انگلیسی می‌داند بچه من هیچی بلد نیست، وای دختر همکارم ۷ ساله است و پیانو می نوازد بچه من هیچی، وای پسر خواهرم ضرب ۴رقم در ۴ رقم را محاسبه می‌کند بچه من هیچی و…»

والدین امروز نه تنها استرس مهیا کردن امکانات رفاهی را دارند بلکه نگران نابغه بودن و کشف استعداد های فرزندشان و آموختن تمام هنرها، ورزش ها و…. نیز هستند و با شروع تابستان  این استرس حاد تر می شود.

اما سوال اینجاست، در کنار همه ی این ها چرا نگران عاشقانه در آغوش گرفتن کودکان مان، احساس امنیت دادن، تفریح و آموختن مهارت های زندگی به آنها نیستیم

چرا نگران عزت نفس و اعتماد به نفس آنها نیستیم، چرا دغدغه ی شاد بودن فرزندمان را نداریم؟

در این هیاهوی کشف استعداد و نابغه پروری  لحظه ای در کنار هم نفس عمیق بکشیم و نفسی تازه کنیم، گم شدیم در جملات مقایسه ای در یافتن برترین ها.

بد نیست خاطره ای جالب و تلخ از کلاس های تابستانی را برایتان بنویسم.

اولین روزی که فرزندم را برای ثبت نام در کلاس ورزشی بردم، کلاس ترم قبلی ها هنوز تمام نشده بود بچه ای مدام به سمت مادرش می‌آمد و با چشمان پر اشک می گفت:

« دوست ندارم خسته شدم، جواب مادر تهدید بود باشه نرو اصلا هیچ جا نمی برمت و کودک با گریه می گفت نه میرم ادامه میدم» یا بچه هایی که با گریه به کلاس می آمدند، در این میان بچه ای مضطرب را دیدم که خیلی از حرکات را انجام نمی‌داد نگاهش را که دنبال کردم به مادرش رسیدم که کفشی را در حالت تنبیه در هوا تکان می داد، جریان را پرسیدم گفت:(( تا کتک نخوره آدم نمیشه من که بیکار نیستم بیارمش  هیچی یاد نگیره اون دختره رو ببین یه ترمه اومده چقدر خوب حرکاتو انجام می‌ده اون وقت من سه ترمه اینو میارم هنوز هیچی بلد نیست)).

صحنه ای که قطعا شما هم شاهد آن  بوده اید کودک غمگین و بهانه گیر یا باج گیرنده، والد تهدید کننده و مستأصل.

در اصل کلاس های تابستانی مزایای زیادی دارند از جمله ایجاد تحرک، یادگیری، تعامل اجتماعی، فعالیت، بهبود روابط اجتماعی و خلاقیت. پس برای بهره بردن از این کلاس ها به توصیه های زیر توجه کنید:

بهتر است انتخاب با فرزندانمان و نظارت  با ما باشد.

برای آموختن هر هنر، ورزش یا علمی شرط اول شاد بودن و لذت بردن کودک ماست نه موسسه و نام خود آن رشته یا مدرس.

از شما عزیزان می خواهم در انتخاب کلاس های تابستانی  به علایق، توانمندی ها، لذت بردن و شاد بودن کودکان توجه کنید نه این که دیگران چه کردند و چه یاد دارند.

هر کدام از ما یک فرد منحصر به فرد هستیم و همین طور  فرزندان ما، پس همه ی کودکان نمی توانند مانند هم باشند توجه به تفاوت های فردی باعث می شود ما در مسیر درستی گام برداریم.

خود را قضاوت به کم کاری در مورد کودکان نکنید به جای آن  تا می توانید عاشقانه والدگری کنید

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگیری کپچا ...

دکمه بازگشت به بالا