اخبار و گزارش

مصاحبه با آقای علیرضا بیدی | از فعالان فرهنگی اسفراین

افرادی در شهر وجود دارند که بی ادعا و بدون چشم داشت گام درعرصه های شکوفا کردن استعدادهای پنهان فرهنگی و هنری جوانان می گذارند.

آنهایی که دورهمی های فرهنگی برپا می کنند، وقت می گذارند و در جایی هم مطرح نمی شوند.

به سراغ آقای علیرضا بیدی از فعالان فرهنگی شهر رفته ایم.

و پیرامون شکل گیری اولین کارگاه داستان اسفراین که یکی از کارگاه های فعال و مطرح استان خراسان شمالی به شمار می آید گفت و گویی انجام داده ایم.

که به شرح ذیل می باشد.

خود را معرفی کنید و بفرمایید چطور با «کارگاه داستان» اسفراین آشنا شدید؟

علیرضا بیدی، یک معلم هستم و در زمینه ادبیات داستانی فعالیت فرهنگی دارم. در سال 1383 به اسفراین برگشتم و به طور اتفاقی با کارگاه داستان که 2 سال از شکل گیریش گذشته بود آشنا شدم و فعالیت خود را به طور جدی در سال 1384 در این کارگاه آغاز نمودم.

کارگاه داستان اسفراین در چه سالی و به همت چه کسانی شکل گرفته و چگونه به فعالیت خود ادامه داده است؟

کارگاه داستان اسفراین در سال 1381 و به همت تعدادی از علاقمندان و فعالان فرهنگی شهرستان و با همکاری آقای طیبی رییس وقت اداره ی فرهنگ و ارشاد اسلامی در یکی از اتاق های، آن اداره شکل گرفت و به مدد افرادی هم چون آقایان علیرضا رجایی فر، علی اصغر شیرازی و بنده به فعالیت خود ادامه داد.

چه فعالیتی از سوی شما باعث رونق بیشتر کارگاه داستان شده است؟

توان داستان نویسی و نویسندگی از جمع دو تجربه امکان پذیر می شود. 1- تجربیات زیستی نویسنده و تاثیری که از طبیعت و جامعه می گیرد و 2- مطالعه ی تجربیات دیگران که با مطالعه و پژوهش و… به دست می آید. به همین دلیل تلاش هایی در جهت تامین کتاب های موردنظر انجام شد تا بدان جا که یک کتابخانه ی تخصصی هم به وجود آمد و کتاب هایی در زمینه های شعر، داستان و … به آن اضافه شد.

آیا برای «کارگاه داستان» اسم خاصی در نظر گرفته اید؟ این کارگاه در کجا و در چه روزهایی برگزار می شود؟

اسم جلسات ما سال هاست که با نام «کارگاه داستان سوم شخص» است که در روزهای دوشنبه، با نام دوشنبه های داستانی در خانه فرهنگ شهرداری، واقع در پارک ملت برگزار می شود.

در حال حاضر استقبال از جلسات «کارگاه داستان» به چه صورت و دلیل تداوم آن تا به حال در چه بوده است؟  برگزاری جلسات کارگاه در سال های اولیه حتی با یک نفر برقرار بوده است، اما در حال حاضر جلسات با استقبال خوبی رو به رو شده است. و از سنین و تیپ های مختلف اجتماعی در کارگاه داستان شرکت می کنند. از آنجایی که دانشجویان و دانش آموزان بیشتر از افراد دیگر علاقمند به حوزه های داستانی می باشند در فصل امتحانات کمتر به کارگاه داستان سر می زنند اما با گذشتن از فصل امتحانات حضور این افراد در کارگاه داستان بیشتر می شوند و جلسات ما شلوغ تر است. دلیل تداوم کارگاه داستان به دلیل برگزار شدن مرتب جلسات در این سال ها بوده است. ما افتخار آن را داشتیم که هفتصدمین جلسه کارگاه داستان نویسی را در تاریخ 2/ 8 / 1398 با حضور بیش از 50 نفر برگزار کنیم.

افتخارات کارگاه داستان اسفراین چه بوده است؟

برگزاری جشنواره های داستان کوتاه در سه شکل شهرستانی، استانی و کشوری از افتخارات کارگاه داستان است. پنجمین جشنواره ی داستان کوتاه شهرستان اسفراین در تاریخ 24/ 8/ 1389 به انجام رسید و در جلسه ای طرح جشنواره استانی و گرفتن دبیرخانه ی دائمی برای اسفراین در حضور سوغندی و ثابت قدم مدیر کل ارشاد اسلامی استان(اسبق و سابق) و در ریاست ارشاد شهرستان، آقای دکتر باقری نیا انجام گرفت و آقای هلاکویی در اجرا و تداوم آن جشنواره ها نقش بزرگی داشتند. نخستین جشنواره داستان کوتاه استان در سال 1390 در اسفراین برگزار گردید و 325 داستان از نقاط مختلف استان به دبیرخانه رسید که از بین این آثار 52 اثر برتر برای داوری نهایی به بنیاد ادبیات داستانی ایران در تهران ارسال گردید و در تاریخ 11/ 10/1390 آیین اختتامیه در مجتمع فرهنگی شهرستان اسفراین برگزار گردید. شایان ذکر است جشنواره های داستان کوتاه استان خراسان شمالی هر ساله به صورت منظم تا سال 1396 در اسفراین برگزار شد و از سال 1394، به مدت سه دوره جشنواره داستان کوتاه کشوری هم به این جشنواره ها اضافه گردید. در آخرین دوره برگزاری این جشنواره ها در سال 1396، 900 داستان از سراسر کشور برای داوری به دبیرخانه شهرستان اسفراین ارسال گردید.

نویسندگان شاخصی که از کارگاه داستان اسفراین برخواسته اند چه کسانی بوده اند؟

نویسندگان مطرح کارگاه داستان که در سال های متمادی خوش درخشیده اند و حضورشان در کارگاه افتخار ماست عبارتند از: دکتر یوسف نژاد، دکتر نصرآبادی، مجتبی هژبری، خانم قدردان، شیما محمدزاده، زینب امروزی، مینا علیزاده، خانم سدیدی، مهسا خاکپور، امین احمدی زاده، محمد رضایی و … که هم اکنون نیز فعال هستند. که در این میان آقای هژبری در جشنواره فارسی زبانان در کانادا مقام چهارم را از آن خود کرد و خانم ها محمدزاده و قدردان اگر جشنواره ای باشد جزئی از افتخارات جشنواره ها هستند. آثار مستقل داستان نویسان اسفراین همین امسال از طرف انتشارات مطرح کشور خواهان چاپ هستند.

آیا آثاری از کارگاه داستان هم به چاپ رسیده است؟

بله، کتاب های «آتشی هست در این خانه» گزیده آثار کارگاه داستان اسفراین به همت اداره ارشاد، «اجاق روشن» گزیده ی داستان های نخستین جشنواره داستان کوتاه خراسان شمالی، «در حوالی شایجان» داستان های برگزیده دومین جشنواره داستان کوتاه خراسان شمالی و کتاب «رنگین کمان فرهنگ ها» به همت کارگاه داستان به چاپ رسیده اند.

کارگاه داستان چطور به افراد در نویسنده شدن کمک می کند؟

کارگاه داستان نمی تواند تفکر و اندیشه را تزریق کند.کارگاه داستان می تواند چگونه تصویر کردن یک اندیشه را با روایتی زیبا به افراد بیاموزد. نویسنده توانا کسی است که یک تجربه واقعی را به یک اثر هنری تبدیل کند و خواص و عوام از خواندن آثارشان لذت و بهره ببرند، چرا که مخاطب نویسنده، جامعه است.

به عنوان کلام آخر برای خوانندگان نشریه سپهر اسفراین و جوانان شهرستان چه پیامی دارید؟

چرا نباید جوان ها بدانند در اسفراین نشریه ای وجود دارد؟ و چرا این نشریه باید در تنگنا قرار بگیرد؟

جوان اسفراینی می تواند به جای مطالعه کتاب های زرد یا پرسه زدن های بیهوده در خیابان ها به مطالعه نشریه ای مانند سپهر بپردازد و به گسترش آن کمک کند. شاید ادبیات روزنامه ای جنبه هنری نداشته باشد اما جنبه های مفید دیگری در آن نهفته است. خواندن اخبار و اتفاقات، حتی از نوع بدش، می تواند راهی برای نوشتن باز کند. اگر تباهی را نشناسی، هرگز زیبایی ها معنی پیدا نمی کند.

 

 

 

 

 

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگیری کپچا ...

دکمه بازگشت به بالا