اجتماعی

مقابله قانونی با جرایم فضای مجازی | فضای مجازی

لیلا رضاپور(مدرس دانشگاه)

همه چیز از دهه 70 شروع شد.

همان زمان که کامپیوترهای اولیه پا به عرصه تکنولوژی گذاشتند و در کنار همه مزایایی که داشتند مجرمانی را نیز وارد این عرصه کردند.

امنیت ناکافی تکنولوژی همراه با طبیعت مجازی آن، فرصت مناسبی در اختیار افراد شرور قرار داد تا به جای حضور در فضای واقعی و توسل به زور با استفاده از رایانه ها و داده ها و حتی بدون شناخت بزه دیده گان، سرقت ها و کلاهبرداری ها و سایر جرایم را مرتکب شوند.

با افزایش کاربران و استفاده کنندگان از اینترنت، همراه با رشد فناوری اطلاعاتی و ارتباطی، این مساله هر روز اهمیت بیشتری یافت

و لزوم تأمین امنیت و مقابله با جرایمی که در این فضا به وقوع می پیوندند را آشکارتر نمود.

با تصویب قانون تجارت الکترونیکی، قانون جرایم رایانه ای در سال 88 و نیز مصوبات کمیسیون فضای تبادل اطلاعات (فتا) مبنی بر تشکیل پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات در بهمن 89، قانون گذار گام های مهمی را در این راستا برداشت.

جرایم رایانه ای در فضای مجازی ابعاد بسیار گسترده ای دارد و نگران کننده ترین جنبه فضای سایبر انتشار سریع اطلاعات در آن می باشد.

مصادیقی همچون کلاهبرداری های اینترنتی، هک و نفوذ سامانه های رایانه ای، جعل داده ها و عناوین، تجاوز به حریم خصوصی اشخاص و گروه ها، سرقت اطلاعات، نشر اکاذیب، اخاذی از طریق تهدید به انتشار عکس و فیلم خصوصی، هرزه نگاری و جرایم اخلاقی، توهین و هتک حرمت، مزاحمت، ارسال پیام های ناخواسته، پخش اطلاعات محرمانه دیگری، برخی جرایم سازمان یافته اقتصادی اجتماعی و … جرم انگاری شده است.

ادله کشف و اثبات جرایم در فضای مجازی با بهره گیری از تکنولوژی و فن آوری اطلاعات و کشف مدارک الکترونیکی در دستگاه قضایی کشور فراهم شد.

و امروزه با همکاری پلیس فتا بسیاری از پرونده های قضایی مورد رسیدگی قرار می گیرند.

با این حال از آن جا که در این نوع جرایم، حضور قانون بعد از وقوع جرایم به کمک زیان دیده می آید و از طرفی در این فضای بدون مرز، شناخت مجرم از پیچیدگی خاصی برخوردار است .

و یا ضمانت اجراهای کمتری جهت برخورد با مجرم وجود داشته باشد، این مهم را می طلبد که راهکارهای پیشگیرانه بیشتر تقویت گردد.

اطلاعات موجود در سیستم رایانه ای جزو حریم خصوصی محسوب می شود .

و برابر قوانین موجود در خصوص جرایم رایانه ای، هیچ کس حق ندارد به داده ها یا سیستم های رایانه ای یا مخابراتی که به وسیله تدابیر امنیتی حفاظت شده است دسترسی یابد و متخلف به حبس یا جزای نقدی محکوم می شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگیری کپچا ...

دکمه بازگشت به بالا