اخبار و گزارش

95 درصد اوقاف در شهرستان صرف اطعام و عزاداری در ماه محرم می شود

ارسال توسط : خانم محدثه لعل عوض پور

علی اکبر حسن زاده، رییس اداره اوقاف شهرستان اسفراین به خبرنگار نشریه سپهر گفت:

95 درصد اوقاف در شهرستان صرف اطعام و عزاداری در ماه محرم می شود.

رویکرد جدید اداره اوقاف رفتن به سمت وقف های جدید در جهت برآورده کردن نیازهای اجتماعی و فرهنگی(تحصیل، ازدواج، کارآفرینی و…) روز است.

رییس اداره اوقاف شهرستان با اشاره به این موضوع که وظیفه اداره اوقاف حفظ و نگهداری و تولیت بقعه های متبرکه و موقوفات است گفت:

در شهرستان، ما هزار و 31 موقوفه داریم که از این حدود 762 موقوفه منفعتی و 269 موقوفه انتفاعی است.

هزار و 587 رقبه داریم که محل اداره اوقاف هم یک رقبه از موقوفه محمد بیگ قرار دارد. هزار و 296 موقوفه متصرفی و 291 موقوفه غیر متصرفی داریم.

حسن زاده در خصوص موقوفات شهر اسفراین گفت:

در شهر اسفراین موقوفه غلامحسین ادریسیان با 200 رقبه، موقوفه غلامحسین خیاط با 55 رقبه در خیابان امام رضا، قلعه کریم و شهید فرومندی از موقوفه های به نام شهر هستند.

وی درباره موقوفات روستاها اظهار کرد:

ما یک موقوفه بیش از 400 سال قدمت به نام درویش احمد و محمود مربوط به امام زاده کوران داریم که پراکندگی املاک آن از سنخواست، گورپان و.. تا جوین پیش رفته است و در روستای رویین دو موقوفه را به ارزش حداقلی هر ملک 450 میلیون تومان در کویدا و میام داریم.

که در سال جاری شناسایی شده است و روستای رویین در تعداد موقوفات مقام اول را در شهرستان دارد.

حسن زاده درباره بقعه های متبرکه و امام زاده های شهرستان ابراز کرد:

در شهرستان 28 بقعه و امام زاده  با پراکندگی های مختلف داریم که شاخص ترین آنها امام زاده احمدبن موسی(ع) کوران، امام زاده سید جعفر(ع) کوشکی، امام زاده سید جعفر بن احمد اسفراین واقع در کوچه قند و شکر، امام زاده حمزه (ع) واقع در دهنه شیرین، امام زاده ابراهیم نظرگاه در 2 کیلومتری جاده اسفراین به بجنورد، امام زاده اسحاق رویین و امام زاده حسین(ع) باباقدرت هستند.

وی در خصوص بیشترین نذورات در امام زاده های شهرستان گفت:

بیشترین نذورات، به دلیل برادر بلافصل بودن امام رضا(ع) و به نوعی هم نامی با شاه چراغ شیراز متعلق به امام زاده سید احمد(ع) کوران است.

حسن زاده در ادامه اظهار کرد:

سازمان اوقاف در نذورات امام زاده ها تسهیم ایجاد کرده است و این نذورات در سه بخش هزینه های جاری(آب، برق، گاز و …)، امورات فرهنگی(مناسبت های مذهبی و…)، مرمت و کارهای عمرانی برای امام زاده ها هزینه می شود.

رییس اداره اوقاف در خصوص اقدامات جدید اداره اوقاف گفت:

در سال جاری نصب و آماده سازی ضریح امام زاده حسین فریمان به ارزش 100 میلیون تومان(بخش اعظم آن را حاج جعفر ارشدی پرداخت کرده اند)، 210 متر سنگ فرش و محوطه سازی شبستان جنوبی امام زاده ابراهیم نظرگاه احداث یک باب آشپزخانه دومنظوره در امام زاده احمد بن موسی کوران و تکمیل و زیباسازی سردر و دیوار امام زاده سید جعفر(ع) کوشکی و… توسط اداره اوقاف شهرستان انجام شده است.

وی درباره مشکلات کنونی این اداره اظهار کرد:

وصول مال الاجاره، اجاره دادن املاک موقوفه، پراکنده بودن موقوفات و رسیدگی به آنها با کمبود نیرو در اداره از مشکلات ماست.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگیری کپچا ...

دکمه بازگشت به بالا